Bp kielecki przeprosił pokrzywdzonych przez księży. W tle sprawa bohaterki z filmu "Tylko nie mów nikomu"

28.05.2019 14:32
Bp kielecki przeprosił pokrzywdzonych przez księży. W tle sprawa bohaterki z filmu "Tylko nie mów nikomu"
fot. Lukasz Dziekan/REPORTER

Biskup kielecki Jan Piotrowski przeprosił osoby, które jako dzieci były wykorzystywane seksualnie przez podległych mu księży. "Zadaniem biskupa jest zrobić wszystko, żeby żaden z takich wypadków już nie miał nigdy miejsca" - powiedział duchowny, cytowany przez PAP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Biskup Piotrowski odniósł się do zarzutów stawianych między innymi przez działaczy świętokrzyskich struktur partii Wiosna. Zawiadomili oni kielecką prokuraturę w związku z możliwością niedopełnienia obowiązków w przypadku biskupa.

Kuria kielecka odniosła się do siedmiu historii molestowania w tamtejszej diecezji. Jak przekonuje rzecznik, wszystkie doczekały się postępowania przed służbami.

W stosunku do siedmiu oskarżonych o kontakty seksualne z dziećmi poniżej 15 lat, co do prawa państwowego, w jednym przypadku zapadł wyrok skazujący, a w pozostałych postępowanie jest w toku

Dariusz Gącik, wikariusz generalny kieleckiej kurii

Biskup Piotrowski odniósł się osobiście do sprawy w trakcie dzisiejszej konferencji w kurii diecezjalnej.

- Z bólem serca i z wielkim żalem przepraszam wszystkie osoby pokrzywdzone. Brakuje słów do wypowiedzenia tego żalu i bólu, bo w żadnym wypadku ani nie jest moją intencją, ani kogokolwiek, żeby bronić sprawców. Natomiast ten dług wobec osób pokrzywdzonych w naszej diecezji pozostaje - mówił dziś w Kielcach biskup.

Biskup Piotrowski: "Słowa przeprosin są ważne i wciąż nieudolne"

"Słowa przeprosin są bardzo ważne, istotne, i są po ludzku też wciąż nieudolne, bo bólu jest pewnie więcej niż myśli - mówił hierarcha, nadmieniając, że objął diecezję kielecką w listopadzie 2015 roku.

Według informacji przekazanych przez kurię dziennikarzom, od 1989 roku w diecezji zgłoszono 10 przypadków molestowania seksualnego dzieci poniżej 15 lat lub małoletnich (15-18 lat).

- W każdym przypadku zastosowano procedury przewidziane w prawie kanonicznym i w aktualnie obowiązującym prawie karnym. kościelnego jeden z księży został przeniesiony do stanu świeckiego, a drugi ma czasowy zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. W przypadku pozostałych duchownych postępowanie kanoniczne jest w toku - podkreślono.

Nierozwiązana pozostaje natomiast sprawa pedofilii wobec pierwszej z bohaterek filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Kobieta była 32 lata temu molestowana seksualnie przez proboszcza z świętokrzyskiej miejscowości Topola. W dokumencie przyznał się do pedofilii wobec innych dzieci. Z punktu widzenia prawa karnego sprawa jest przedawniona. Emerytowany ks. Jan A. może mieć jednak problemy. Prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu w sprawie molestowania. Jeśli pojawią się dowody pedofilii mieszczące się w prawie (mniej niż 30 lat) służby będą mogły rozpocząć postępowanie.

Materiał filmowy wskazuje, że pokrzywdzonych osób mogło być więcej w różnym czasie

Daniel Prokopowicz, rzecznik kieleckiej Prokuratury Okręgowej w Kielcach

RadioZET.pl/PAP