Zamknij

Nie uwierzysz, ile czasu potrzeba na przeczytanie wszystkich ustaw z 2017 roku

Redakcja
01.03.2018 17:12
Nie uwierzysz, ile czasu potrzeba na przeczytanie wszystkich ustaw z 2017 roku
fot. Archiwum RadioZET.pl

Rządzący obiecywali nam zmniejszenie biurokracji i ułatwienia dla przedsiębiorców. Tymczasem, aby tylko przeczytać nowe ustawy wraz z odniesieniami, które powstały w 2017 r., trzeba poświęcić… 62 lata.

W 2017 r. w życie weszło 27 118 stron maszynopisu nowych aktów prawnych — podaje biznesowy portal CEO.com.pl. Trudno wyobrazić sobie kogoś, kto byłby w stanie przeczytać je wraz z odniesieniami. Według wyliczeń, aby przeczytać same akty prawne z zeszłego roku, trzeba poświęcić na to nieco ponad 3,5 godz. Jednak przeczytanie ich wraz z odniesieniami zajęłoby aż 62 lata.

Biurokracja nie zna granic

Tych niecodziennych obliczeń dokonała firma doradcza Grant Thornton na próbie 100 aktów prawnych. Okazało się, że jeden akt zawiera średnio 24 odwołania do innych aktów. Szacowana łączna liczba wszystkich wraz z odniesieniami to koło 678 tys. stron maszynopisu.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

16 milionów stron

To nie koniec. — Idąc dalej tym tropem: akty prawne, do których ustawodawca się odwołał, również zawierają średnio po 24 odwołania. Gdyby więc czytać też odwołania „II stopnia” (czyli odwołania do odwołań), to osoba chcąca w ten sposób osadzać nowe prawo w kontekście prawnym, musiałaby przeczytać w 2017 r. aż 16 mln 298 tys. stron maszynopisu przepisów. Żeby to zrobić, trzeba by bez żadnej przerwy czytać akty prawne przez… 62 lata — mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający w Grant Thornton.

Zobacz także

RadioZET.pl/ceo.com.pl/MarketNews24/strz