Zamknij

Błąd w ustawie nie przeszkodził. Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Redakcja
26.07.2018 18:52

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustaw m.in. o ustroju sądów, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Duda
fot. Kancelaria Prezydenta

W nowelizacji chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. Sejm uchwalił te zmiany w zeszły piątek. Senat przyjął je - bez poprawek - w nocy z wtorku na środę.

Zobacz także

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN". Jak zaznaczono, w zmianach chodzi m.in. o wyłączenie możliwości obstrukcji prowadzonych przed KRS postępowań nominacyjnych do SN.

Zmiany przewidują też m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak obecnie głosi przepis - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

Senat przyjął nowelizację bez poprawek. Jeden z przepisów ustawy odsyła do paragrafu 2a w art. 31  ustawy o Sądzie Najwyższym... który nie istnieje.

Zobacz także

Nic nie dały protesty przeciwników zmian w sądownictwie, podczas których doszło m.in. do starć z policjantami i zatrzymania kilku osób. Burzliwe były również obrady, podczas których opozycja zarzucała PiS "dorzynanie Sądu Najwyższego".

RadioZET.pl/maal