Zamknij

Błaszczak: nie odnotowaliśmy wzrostu liczby przestępstw z nienawiści. Dane mówią co innego

Redakcja
30.06.2017 14:03
Błaszczak: nie odnotowaliśmy wzrostu liczby przestępstw z nienawiści. Dane mówią co innego
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Zdaniem Mariusza Błaszczaka polska policja nie odnotowuje wzrostu liczby przestępstw popełnianych na tle etnicznym, narodowościowym bądź religijnym. Prawdziwe dane wskazują jednak, że jest zgoła inaczej. Minister spraw wewnętrznych i administracji mylił się. Do sprawy odniósł się Paweł Cywiński, orientalista i kulturoznawca, współtwórca portalu uchodźcy.info. 

W piątek Mariusz Błaszczak stanowczo stwierdził, że w Polsce nie odnotowuje się wzrostu liczby przestępstw na tle religijnym, etnicznym bądź narodowym. Paweł Cywiński odniósł się do tego mocnego stanowiska ministra w poście na jednym z portali społecznościowych. Przywołał przy tym dane liczbowe zebrane w raporcie Prokuratury Krajowej.

Jeśli chodzi o przestępstwa z nienawiści w 2016 roku prowadzono 1631 postępowań, w tym 1314 nowych. Jest to wyraźny wzrost w porównaniu z danymi z 2013 roku - wówczas prowadzono 835 postępowań, w tym 719 nowych. 22% ofiar przestępstw z nienawiści popełnianych w Polsce to muzułmanie. Jak wskazuje Cywiński, przestępstwa są coraz groźniejsze.

RadioZET.pl/KM