Zamknij

Błaszczak w Radiu ZET: PO oszukała warszawiaków. Mówi też o sytuacji w partii i wspomina Szczypińską

Redakcja
17.12.2018 10:00
Błaszczak
fot. Łukasz Solski/East News

– Jestem zaskoczony decyzją pani poseł Pawłowicz o odejściu z polityki – przyznał w Radiu ZET Mariusz Błaszczak. Szef MON wypowiedział się także m.in. na temat afery KNF, decyzji Rafał Trzaskowskiego ws. bonifikat oraz wspominał zmarłą przed tygodniem Jolantę Szczypińską. 

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dzisiejszy gość Radia ZET, zapewnia, że Krystyna Pawłowicz nie została zmuszona do odejścia. „To jej samodzielna decyzja”.
Na pytanie Beaty Lubeckiej, czy posłanka, znana ze swoich eurosceptycznych wypowiedzi, mogła być niewygodna dla PiS przed wyborami, dzisiejszy gość odpowiada: „Polska jest wolnym krajem, nikt nikogo do niczego nie zmusza. Jesteśmy partią, w której są bardzo szerokie granice swobody wypowiedzi”. Wiceprezes PiS podkreśla, że „ugrupowanie nikogo nie chce chować przed wyborami”.

Błaszczak o sytuacji w partii

Szef MON pytany, czy rzeczywiście na spotkaniu w Jachrance prezes Kaczyński dyscyplinował posłów, żeby się nie wypowiadali zbyt radykalnie, odpowiada: „Jesteśmy drużyną, ja swoich podwładnych także dyscyplinuję. Stanowimy zespół, stawiamy sobie cele i je realizujemy”. 
Obejrzyj i przeczytaj całą rozmowę z Mariuszem Błaszczakiem na RadioZET.pl!

Według Mariusza Błaszczaka pozycja ministra Ziobry nie jest w rządzie zagrożona. Podkreśla, że minister sprawiedliwości jest bardzo aktywnym politykiem. „Nie słyszałem słów ministra dotyczących Wojciecha Kwaśniaka. Niewątpliwie problemem KNF, w którym był Kwaśniak i Jakubiak, było to, że przez rok nie wprowadził zarządu komisarycznego w SKOK Wołomin”. Dodaje, że „rząd Donalda Tuska i koalicja PO-PSL stwarzała warunki do nadużyć”. 

„PO oszukała warszawiaków”

Wiceprezes PiS ocenia też sytuację w Warszawie. „Otóż PO oszukała warszawiaków. Najpierw podniosła bonifikatę do 98%, a potem, już kilka tygodni po wyborach, zmniejszyła ją do 60%, czyli 1,7 mld zł wyjęli z kieszeni warszawiaków – tacy są”.

Zobacz także

Uważa również, że wojewoda zgodnie z obowiązującym prawem powinien ocenić tę decyzję co do jej zgodności z prawem. „Nie wiem, jaka będzie ocena wojewody, powinien – tak jak każdą uchwałę samorządu – ją ocenić”. „Schetyna obiecuje złote góry, a potem nie dotrzymuje słowa” – stwierdza polityk.

Wybory do europarlamentu i pogrzeb Jolanty Szczypińskiej

Pytany przez Beatę Lubecką o listy PiS do PE, Mariusz Błaszczak odpowiada, że nie są jeszcze gotowe. „Wybory do PE będą pod koniec maja przyszłego roku, a więc wszystko jeszcze przed nami” – podkreśla. 

Zobacz także

W poniedziałek w Słupsku odbędzie się pogrzeb Jolanty Szczypińskiej. Szef MON wspomina posłankę: „To była niezwykła postać. Zawsze uśmiechnięta, zawsze życzliwa i otwarta wobec innych, bardzo dobry człowiek. Bardzo zaangażowana w swoje obowiązki, bardzo pracowita. Walczyła przez lata z chorobą i niestety choroba okazała się silniejsza”.

RadioZET.pl/MP