Zamknij

Błaszczak zapowiada zakup nowych myśliwców. To "priorytet"

Redakcja
04.03.2019 16:33
Błaszczak zapowiada zakup nowych myśliwców. To "priorytet"
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East News

Zakup nowych myśliwców jest moim priorytetem, na ten kontrakt stawiamy największy nacisk w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisałem w ubiegłym tygodniu - napisał w poniedziałek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że to najważniejsze zadanie jakie postawił szefom Sztabu Generalnego WP i Inspektoratu Uzbrojenia.

MON w przesłanym w poniedziałek komunikacie przypomniał, że w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisał w ubiegłym tygodniu Błaszczak, wśród najważniejszych programów jest program HARPIA dotyczący zakupu samolotów piątej generacji.

Zobacz także

"Priorytetem dla szefa MON jest wymiana postsowieckich samolotów Su-22 i MiG-29. Program HARPIA ma spełnić dwa podstawowe cele – zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i naszym pilotom" - zaznaczył resort.

Zderzenie z udziałem MiG-29

Wskazał, że szef MON już podczas ubiegłotygodniowej odprawy poinformował, że oczekuje zarówno od szefa Sztabu Generalnego, jak również od szefa Inspektoratu Uzbrojenia podjęcia natychmiastowych działań, aby zrealizować to zadanie. MON planuje zakupić 32 samoloty wielozadaniowe piątej generacji.

Wypadek wojskowego MiG-a. Pilot odnaleziony!

"Minister obrony narodowej podjął także decyzję o powołaniu pełnomocnika do spraw pozyskania nowoczesnych myśliwców w ramach programu HARPIA, który zostanie zaprezentowany opinii publicznej już wkrótce. Zadaniem pełnomocnika będzie jak najszybsza realizacja programu i wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych nowych samolotów" - zaznacza MON.

Zobacz także

W poniedziałek rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak potwierdził, że doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem MiG-29. Jak poinformował, pilot był zmuszony katapultować się, ale jest w stanie ogólnym dobrym. Samolot spadł w terenie niezabudowanym, około 8 kilometró1) na wschód od miejscowości Łochów (powiat węgrowski).

Jak podkreśla MON, okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

RadioZET/PAP/JZ