Błaszczak: stała baza USA dałaby pewność, że agresor nie napadnie na Polskę

Redakcja
28.09.2018 13:44
Błaszczak: stała baza USA dałaby pewność, że agresor nie napadnie na Polskę
fot. A.Iwanczuk/Reporter

– Przekonywałem prezydenta, że warto użyć określenia „Fort Trump”; dzięki upowszechnieniu tego sformułowania w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie, sprawa stałej bazy zafunkcjonowała – mówił w wywiadzie dla PAP szef MON Mariusz Błaszczak. – To hasło w dwóch słowach oddaje cały pomysł – dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister powiedział, że dzięki jego zabiegom dyplomatycznym sprawa stałej bazy amerykańskiej w Polsce trafiła na agendę polityczną Stanów Zjednoczonych. Jak zaznaczył, każda z jego trzech podróży do Waszyngtonu składała się z rozmów w Białym Domu, w Pentagonie i w Kongresie.

Zobacz także

Szef MON w rozmowie z PAP odniósł się do sformułowania „Fort Trump” użytego przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. „Przekonywałem prezydenta, że warto użyć tego określenia. Dzięki upowszechnieniu sformułowania »Fort Trump« w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie, sprawa stałej bazy zafunkcjonowała. To hasło w dwóch słowach oddaje cały pomysł. Jest hasłem czytelnym zawsze i wszędzie” – powiedział minister.

Szef MON podkreślił, że stała obecność wojsk amerykańskich dałaby pewność, że agresor nie napadnie na Polskę, bo wojska Stanów Zjednoczonych są realną przeciwwagą dla wojsk innych państw. Jak mówił, stała obecność wojsk USA byłaby punktem przełomowym. „To byłby bardzo wyraźny sygnał, że ten rejon świata jest bezpieczny, że w tym rejonie świata zagrożeń agresją nie ma” – przekonywał.

Zobacz także

„My wypełniamy nasze zobowiązania w ramach NATO, jesteśmy gotowi jeszcze podnieść nasze wydatki; jest ustawa przewidująca dojście do poziomu 2,5 proc. PKB przeznaczanych na obronność. Jesteśmy zdeterminowani, by inwestować w bezpieczeństwo” – oświadczył minister. Jak mówił, jego celem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, aby wojsko było liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt i mocniej osadzone w strukturach NATO, a przede wszystkim, aby zapewnić ściślejszą współpracę z wojskami Stanów Zjednoczonych.

„Stała baza to szansa na zmianę epokową, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju i choć bezpieczeństwo jest bezcenne, to ma jednak również wymiar ekonomiczny. Wszędzie na całym świecie bazy wojsk amerykańskich są impulsem do rozwoju gospodarczego” – podkreślił szef MON.

„Fort Trump” powstanie w Polsce? Pentagon sprawdza teren

Pytany, czy gotowość do ponoszenia kosztów to argument istotny także dla Pentagonu, Błaszczak odpowiedział: „Jestem o tym przekonany. Pamiętajmy też, że Amerykanie decydują się na stałą obecność jedynie w państwach, które traktują jako wiarygodnych i zaufanych partnerów. Polska jest takim państwem, co wielokrotnie powtarzał prezydent Donald Trump”.

RadioZET.pl/PAP/BM