Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Blogerzy i vlogerzy nie odliczą już VAT-u od codziennych zakupów

12.04.2017 12:56
xxx wiadomosci

Zła wiadomość dla całego środowiska blogerów i vlogerów. Po najnowszym wyroku sądu dzielenie się swoją prywatnością w sieci może już nie być sposobem na niższy podatek. Zdaniem sądu, wydatki na przedmioty codziennego użytku nie mają związku z planowaną sprzedażą reklam na stronie. Może to wpłynąć na życie tysięcy osób zarabiających na opisywaniu czy nagrywaniu swojego życia.

Blogerzy i vlogerzy nie odliczą już VAT-u od codziennych zakupów fot. Pexels.com

Porzątkowo Urząd Skarbowy pozwalał blogerom odliczać nawet wyjścia do kina czy restauracji, a nawet całe podróże. W listopadzie 2016 r. stanowisko fiskusa uległo w tej kwestii zmianie. Teraz, jak twierdzi minister finansów, od codziennych wydatków blogerzy nie będą mogli odliczać sobie podatku. 

– Po pierwszych korzystnych interpretacjach wielu blogerów zaczęło wrzucać w koszty wszystko co popadnie. Zapominając, że każdy wydatek musi mieć związek z przychodem – mówi Wojciech Wawrzak, autor bloga „Prawo dla kreatywnych". – Teraz muszą zmienić zasady rozliczenia, inaczej ryzykują spór z fiskusem – dodaje.

To, że osoba prowadząca bloga, czy kanał na YouTube zaprezentuje produkt, nie upoważnia jej do odliczenia sobie podatku. - Sama możliwość publikowania artykułów sponsorowanych czy zamieszczania reklam nie daje prawa do odliczenia VAT-u – podkreślał sąd ogłaszając wyrok w Gliwicach. Według WSA, musi być ścisły i bezpośredni związek między zakupami a opodatkowanymi czynnościami. Nie będzie natomiast problemów z odliczeniem podatku za utrzymanie samego bloga, czyli za np. opłacenie domeny, serwera czy obsługę informatyczną.

– Ten wyrok to przestroga dla blogerów. Przy rozliczaniu wydatków muszą zachować zdrowy rozsądek i umiar – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii FL Tax, dodając, że większe szanse w sporze ze skarbówką będą mieć osoby prowadzące bloga zawodowo.

RadioZET.pl/RP.pl/strz

Oceń