Zamknij

Zapowiadają blokady dróg krajowych. Protesty przeciwko włoskiej firmie

Redakcja
09.10.2018 18:08
Blokady dróg krajowych. Protesty podwykonawców włoskiej formy Astaldi
fot. Piotr Korczak/REPORTER/East News

W poniedziałek część podwykonawców inwestycji kolejowych firmy Astaldi zapowiedziała blokadę dróg krajowych. Protesty mają się odbywać w okolicach inwestycji infrastrukturalnych między innymi w województwie lubelskim i małopolskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwotnie protest był zapowiadany na środę, 10 października. Jednak podwykonawcy zdecydowali o jego zawieszeniu do poniedziałku.

Dyrekcja poinformowała, że w woj. lubelskim protesty zapowiedziano na drodze krajowej nr 17 i drodze krajowej nr 19. W pozostałej części kraju zapowiedziano protesty w okolicy budowanej Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu trasy S2 oraz Zakopianki w ciągu S7.

„Służby drogowe wspólnie ze służbami nadzoru będą realizować działania zmierzające do minimalizowania wpływu ewentualnych protestów na utrudnienia w ruchu” – zapowiedziała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz także

Astaldi pod koniec września przysłało do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin–Lublin oraz linii Poznań–Leszno wygasły. Resort wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów, dlatego w ostatni piątek PKP Polskie Linie Kolejowe odstąpiły od obu umów.

Włoska spółka zalega ponadto z wypłatami dla podwykonawców, jednak PKP PLK zobowiązały się do uregulowania wszystkich udokumentowanych płatności. Łączne zaległości na tych dwóch kontraktach przekraczają 40 mln zł.

GDDKiA informuje, że włoska firma Astaldi realizuje na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sześć kontraktów, z czego cztery są w fazie końcowej i odbywa się na nich ruch. Wartość umów realizowanych przez Astaldi opiewa na 4 mld zł, a do wykonania pozostały jeszcze roboty o wartości ok. 2,3 mld zł.

Przedstawiciele wykonawcy deklarują kontynuację prac.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD