Zamknij

Blue Monday. 20 stycznia wypada najbardziej depresyjny dzień roku

20.01.2020 07:55

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień roku, w 2020 roku wypada 20 stycznia. Jak poradzić sobie z uczuciem lęku i niepokoju, a także ogólnym złym samopoczuciem - czytamy w tygodniku "Wprost",

Depresja
fot. Blue Monday

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Blue Monday to wprowadzone przez Cliffa Arnalla określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku.

Brytyjski psycholog i pracownik wyznaczał datę Blue Monday za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday - najgorszy poniedziałek roku

"Nie wolno lekceważyć depresji, wiadomo, że jest poważną chorobą, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Czynnikami ryzyka jej rozwoju z pewnością są kryzysy emocjonalne, które mogą mieć różne podłoże, np. zdrowotne, finansowe, związane z relacjami w rodzinie" - pisze "Wprost".

Jak zaznacza tygodnik, wielu z nas cyklicznie doświadcza symptomów takich jak obniżony nastrój, spadek ogólnej formy psychofizycznej czy objawy depresji. "Smutek, uczucie przygnębienia, problemy z koncentracją i brak energii mogą wynikać także z przemęczenia, niedoboru snu czy nieprawidłowej diety. Ogromne znaczenie odgrywa także mikrobiota jelitowa" - czytamy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Chandra zimą zależy od genów. Kto cierpi na nią najczęściej? 

Troskę o własne zdrowie psychiczne - wskazuje gazeta - należy rozpocząć od znalezienia wewnętrznej i zewnętrznej równowagi. Według tygodnika warto postarać się oddzielić życie zawodowe od prywatnego i zakończyć toksyczne relacje. Powinno się również wygospodarować każdego dnia 30 minut na ćwiczenia i 15 minut tylko dla siebie - nawet jeśli ma być to tylko leżenie i wpatrywanie się w sufit.

Kolejnym krokiem jest modyfikacja diety. Wśród groźnych niedoborów gazeta wymienia niedobór witaminy B12, którego oznaką jest m.in. zmęczenie, niedobór witaminy D, wpływającej na regulację nastroju, a także niskie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, które zwiększa ryzyko lęku i depresji.

"Niedobór pewnych składników odżywczych może więc sprzyjać występowaniu depresji, powodować chroniczne zmęczenie, spadek koncentracji, drażliwość, apatię. Leczenie depresji jest bardzo poważnym zadaniem i bardzo często wymaga opieki kilku specjalistów - głównie psychiatry i psychoterapeuty, ale warto też odwiedzić dietetyka" - podkreśla tygodnik.

loader

RadioZET.pl/Wprost/PAP