Zamknij

Blokują przejścia graniczne z Białorusią, by UE zaostrzyła sankcje

09.06.2021 06:24

Białorusini mieszkający w Polsce zablokują w środę przejście graniczne w Bobrownikach. To ich piąty dzień protestu. Zamierzają pikietować także przed drugim przejściem granicznym w Kuźnicy.

Blokada przejścia granicznego w Bobrownikach
fot. PAP/Artur Reszko

Białorusini zablokują przejście graniczne w Bobrownikach. Protestujący domagają się nałożenia sankcji na reżim Aleksandra Łukaszenki.

- W Bobrownikach rozpoczynamy protest o 10:30. Z kolei w Kuźnicy pikieta wzdłuż drogi będzie o 12 – powiedziała Radiu ZET jedna z organizatorek Elena Zhivoglod. Akcja protestacyjna w środę potrwa do wieczora, do godziny 19.

Bobrowniki. Białorusini mieszkający w Polsce blokują przejście graniczne

Protest w formie blokady rozpoczął się we wtorek i potrwa do 12 czerwca. Uczestnicy będą chodzić po przejściu dla pieszych w odległości kilkuset metrów od punktu granicznego i uniemożliwiać przejazd. Podczas wtorkowego protestu mieli biało-czerwono-białe flagi, część wznosiła antyłukaszenkowskie hasła po białorusku i angielsku, słychać było też muzykę.

Organizatorem akcji jest Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), założony przez działaczy antyłukaszenkowskiej opozycji. Oprócz zaostrzenia unijnych sankcji wobec władz Białorusi, domagają się także od białoruskiego rządu otwarcia granic, aby obywatele tego kraju mogli swobodnie podróżować.

RadioZET.pl/PAP