Zamknij

W Poznaniu nie chcą ludzkich narządów. Protest przeciwko wystawie

Redakcja
20.10.2017 18:47
W Poznaniu nie chcą ludzkich narządów. Protest przeciwko wystawie
fot. Materiały prasowe

Stowarzyszenie Kongres Rodzin i Kobiet Konserwatywnych protestuje przeciw otwieranej w Poznaniu wystawie, na której pokazane będą ludzkie ciała i narządy. Według autorów protestu działanie twórców ekspozycji jest "obrazoburcze, niesmaczne i obce naszym wartościom".

Ekspozycja "Body Worlds– Vital" zostanie otwarta 24 października w jednej z poznańskich galerii handlowych. Na wystawie pokazane zostaną autentyczne ludzkie ciała i narządy poddane tzw. plastynacji stworzonej przez Gunthera von Hagensa. Kongres Rodzin i Kobiet Konserwatywnych nazwał go w swoim oświadczeniu pseudoartystą.

"Traktowanie ciał umarłych jako preparatów w celach komercyjnych i wystawienniczych jest obrazoburcze, niesmaczne i obce naszym wartościom oraz kulturze chrześcijańskiej" -– napisali członkowie poznańskiego stowarzyszenia w opublikowanym w piątek oświadczeniu.

Ich zdaniem oburzający jest fakt prezentacji wystawy w czasie, gdy katolicy obchodzą święto Wszystkich Świętych i wspominają swoich najbliższych zmarłych.

"Wypreparowane prawdziwe ludzkie ciała pokazywane są na wystawie jako obiekty sztuki. Cały ten proceder oburza nas i narusza nasze uczucia religijne, gdyż w religii chrześcijańskiej obowiązkiem jest pogrzebanie ciała umarłego, a nie jego bezczeszczenie" -– uważają autorzy oświadczenia.

Stowarzyszenie rozważa protest bojkotujący wystawę. Przewodnicząca stowarzyszenia Ewa Jemielity powiedziała PAP, że choć niewykluczona jest np. akcja ulotkowa, organizatorzy protestu nie chcą swoimi działaniami robić ekspozycji dodatkowej reklamy.

RadioZET.pl/pap/maal