Zamknij

Profesor Chazan opracuje standardy opieki okołoporodowej

Redakcja
24.02.2017 21:26
Profesor Chazan opracuje standardy opieki okołoporodowej
fot. Archiwum Radia ZET

Obecne standardy dotyczące opieki okołoporodowej przestaną obowiązywać za 2 lata. Ministerstwo zdrowia planuje ustalić nowe zasady. Powołano w tym celu zespół, który je wypracuje. Wśród zaproszonych do współpracy osób jest profesor Bogdan Chazan.

Zespół przy Ministerstwie Zdrowia ma zająć się nowymi wytycznymi dla oddziałów położniczych, które miałyby odnosić się do traktowania ciężarnych. Obecne przepisy dotyczące medycznych standardów łagodzenia bólu porodowego, opieki okołoporodowej oraz opieki nad kobietą w ciąży powikłanej, przestaną obowiązywać za 2 lata. Wywołało to oburzenie środowisk kobiecych mówiących o "zamachu na prawa kobiet".

Zagłosuj

Czy aborcja powinna być legalna?

Liczba głosów:

W pracach zespołu wezmą też udział przedstawiciele resortu zdrowia, NFZ, samorządu lekarskiego, pielęgniarskiego i przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta. Zapowiedziano, że do konsultacji zostaną dopuszczone organizacje społeczne takie jak fundacja "Rodzić po Ludzku". W zakres opracowywanych zagadnień mają wejść standardy organizacyjne opieki zdrowotnej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologiczny poród, połóg oraz opieka nad noworodkiem. 

Obecnie - dla wielu osób - kontrowersyjne wydaje się zaproszenie do działałności zespołu medycznego profesora Bogdana Chazana. - Jeśli prof. Chazan ma się zająć opracowaniem standardów opieki okołoporodowej, to możemy pożegnać się z myślą o tym, że polskie kobiety będą rodzić dzieci w godnych, europejskich warunkach - powiedział w rozmowie z portalem politykazdrowotna.pl przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Profesor Chazan znany jest ze swojego gorliwego poparcia dla tzw. ruchów "pro-life" i zdecydowanie sprzeciwia się aborcji. O lekarzu zrobiło się głośno, kiedy odmowił pacjentce wykonania legalnej aborcji w 25. tygodniu ciąży, powołując się na klauzulę sumienia. Dziecko zmarło po 10 dniach. 

Spór między zwolennikami a przeciwnikami postępowania profesora Chazana przeniósł się na poziom debaty o aborcji w Polsce w ogóle. Można się spodziewać, że rozgorzeje ona na nowo. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/poltykazdrowotna.pl/KM