Zamknij

Planowano zamach na zastępcę Ziobry? Zapadł wyrok ws. dwóch więźniów

20.10.2021 18:16
Bogdan Święczkowski
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Sąd Okręgowy w Opolu uniewinnił dwóch więźniów od zarzutów planowania zabójstwa prokuratora krajowego. Podwyższono im za to karę za korupcję. Wyrok nie jest prawomocny.

Bogdan G. i Grzegorz P. zostali skazani za skorumpowanie strażnika więziennego w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich w 2018 roku. W toku śledztwa prokuratura uzyskała jednak nowe informacje, na podstawie których oskarżyła osadzonych o  planowanie zabójstwa Bogdana Święczkowskiego, który kieruje Prokuraturą Krajową i jest zastępcą Zbigniewa Ziobry. Sąd uniewinnił ich od tego zarzutu, ale podwyższył kary za korupcję do dwóch i czterech lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni o planowanie zabójstwa Bogdana Święczkowskiego zostali uniewinnieni

Skazano również strażnika więziennego Krzysztofa N., który miał przyjąć od nich blisko 20 tysięcy złotych. Sąd wymierzył mu karę pięciu lat więzienia.

Według aktu oskarżenia osadzeni mieli planować z inną osobą na wolności zamach na prokuratora Bogdana Święczkowskiego, bo ten doprowadził do skazania jednego z nich. Ten cały wątek jednak sąd oddalił, ale prokuratura może się jeszcze od tego odwołać.

RadioZET.pl/oprac. AK