Zamknij

Wypadek autobusu. Zderzył się z ciężarówką. 28 osób rannych

02.07.2020 18:57
Wypadek autobusu. Zderzył się z ciężarówką. 28 osób rannych
fot. OSP KSRG Kruszyna

Państwowa Straż Pożarna poinformowała o wypadku na drodze krajowej numer 1 na Śląsku. Zderzyły się tam autokar, ciężarówka oraz cysterna. Rannych jest 28 osób. 

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 1 w Bogusławicach w powiecie częstochowskim. Zderzyły się - autobus, pojazd ciężarowy z naczepą i cysterna, doszło do zapalenia się tych pojazdów. Na miejscu lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 28 osób rannych. W autokarze było 40 pasażerów, to obywatele ukraińscy. 

Wypadek w Bogusławicach. Autokar zderzył się z ciężarówkami

Na miejscu wypadku w akcji ratunkowej brało udział 30 jednostek straży pożarnej. Wśród 28 osób rannych 6 jest w ciężkim stanie. 

Zobacz także

Marta Kaczyńska z częstochowskiej komendy przekazała, że do wypadku doszło przed godziną 14.

Zderzyły się tam autobus, pojazd ciężarowy z naczepą i cysterna, doszło do zapalenia się tych pojazdów. Wstępnie ustalono, że na obecną chwilę rannych jest około 30 osób

– powiedziała policjantka.

Zobacz także

Kaczyńska potwierdziła, że autokar, który uczestniczył w wypadku wiózł obywateli Ukrainy. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przyjechał na miejsce wypadku, poinformował, że jego służby są w stałym kontakcie z konsulatem Ukrainy. Wieczorek poinformował też, że do akcji ratowniczej skierowano ponad 100 strażaków, pięć śmigłowców i kilkudziesięciu policjantów.

Zobacz także

"Jeden z tych pojazdów to prawdopodobnie silos paszowy, a nie cysterna. Mamy informację, że w jednym z tych pojazdów były przewożone materiały niebezpieczne. Jakie konkretnie, nie jesteśmy w stanie jeszcze wskazać, listy przewozowe uległy spaleniu" – opisywał Kamil Dzwonnik z częstochowskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Śmigłowiec Mi-17 na miejscu wypadku 

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że załoga wojskowego śmigłowca Mi-17 z Łęczycy wspierała cywilne służby ratunkowe na miejscu wypadku drogowego w okolicach Bogusławic. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do akcji zadysponowano m.in. cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i jeden śmigłowiec wojskowej ewakuacji medycznej.

Zobacz także

Resort obrony narodowej sprecyzował w mediach społecznościowych, że to załoga wojskowego śmigłowca Mi-17 z Łęczycy. Żołnierze – jak wskazało Ministerstwo Obrony Nnarodowej - pełnili dyżur w systemie poszukiwania i ratownictwa lotniczego. 

Przyczyny wypadku 

Policjanci ustalają okoliczności wypadku. "Bardzo wstępne ustalenia wskazują, że w cysternie uległa uszkodzeniu opona i samochód ten uderzył jadący przed nim autokar, który w konsekwencji uderzył w poprzedzającą go ciężarówkę z naczepą" – powiedziała Kaczyńska.

106458835_3298551633538780_6847901766049855487_n
fot. OSP KSRG Kruszyna

RadioZET.pl/PAP