Zamknij

"Bomba" na polskiej granicy. "Kolejne prowokacje ze strony białoruskich służb"

04.10.2021 16:37

Na polsko-białoruskiej granicy znaleziono atrapę bomby - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Na to, że jest to ładunek wybuchowy, wskazywać miały wystające kable i zegarek z powtarzającym się alarmem dźwiękowym. 

Atrapa bomby na granicy z Białorusią
fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna o atrapie bomby na granicy z Białorusią poinformowała w opatrzonym zdjęciami wpisie na Twitterze. "Kolejne prowokacje ze strony białoruskich służb. Dziś rano na granicy znaleziono atrapę bomby. Wystające kable, zegarek z powtarzającym się alarmem dźwiękowym, miały wskazywać, że jest to ładunek wybuchowy. Tym razem na szczęście to tylko atrapa" - czytamy. 

Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że sposób działania strony białoruskiej przy granicy z Polską wskazuje na "aktywne zaangażowanie funkcjonariuszy białoruskich struktur bezpieczeństwa w organizowanie prowokacji i incydentów wymierzonych w polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej". Zdaniem rządu działania takie są formą walki psychologicznej obliczonej m.in. na rozszczelnienie granicy.

Szef Frontexu i wiceszef MSWiA wizytowali granicę polsko-białoruską

W poniedziałek (4 października) na granicy polsko-białoruskiej pojawił się dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri w towarzystwie wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Bartosza Grodeckiego oraz zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorza Niemca. 

"Wizyta miała na celu przedstawienie trudnej sytuacji na tym odcinku granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Sytuacja ta jest wynikiem działań hybrydowych reżimu białoruskiego i wymaga nadzwyczajnych środków w zakresie wzmocnienia ochrony granic oraz zapewnienia bezpieczeństwa strefy Schengen" - przekazało MSWiA.

Wiceminister Grodecki, jak zrelacjonował resort, podczas wizyty przekazał informacje na temat obecnej sytuacji na granicy z Białorusią, a także na temat działań rządu mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa granicy i powstrzymanie dalszych działań reżimu Łukaszenki. "Podkreślił także, że Polska zapobiega nielegalnym przekroczeniom granicy przez migrantów kierowanych na granicę przez białoruskie służby" - wskazało MSWiA.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią przedłużony o 60 dni

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

W miniony czwartek Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta Dudy w tej sprawie.

loader

RadioZET.pl/PAP