Zamknij

Komisja sprawiedliwości pracuje nad ustawą o sądach. Budka podsumowuje to jednym zdjęciem

Redakcja
28.11.2017 12:12
Komisja sprawiedliwości pracuje nad ustawą o sądach. Budka podsumowuje to jednym zdjęciem
fot. Twitter

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaczęła we wtorek prace nad projektami prezydenta Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Obrady komisji zaplanowano też na środę i czwartek.

Zgodnie z zapowiedziami PiS, w czasie prac w komisji mają być zgłoszone poprawki uzgodnione podczas rozmów prezydenta z PiS - rozdano je już posłom i dziennikarzom. Sala komisji jest wypełniona posłami, gośćmi i dziennikarzami.

Co dzieje się za kulisami zdradził Borys Budka, udostępniając zdjęcie ekranu do głosowania z komunikatem "brak komunikacji". - Tak wyglądają głosowania na komisji sejmowej ws #KRS - napisał na Twitterze.

Pierwsze czytania projektów odbyły się w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Ich drugie czytanie zaplanowano na 6 grudnia. Szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) mówił, że prace nad projektami mogą zakończyć się na przyszłym posiedzeniu Sejmu. - Jest wola szybkiego procedowania i przyjęcia tych ustaw jak najszybciej - dodał.

Premier Beata Szydło wyrażała nadzieję, że będą one mogły być przegłosowane jeszcze przed świętami. Prezydent Duda mówił, że nie wyobraża sobie, by przyjęte przez parlament ustawy zawierały rozwiązania, które poprzednio zawetował.

W piątkowym głosowaniu Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez PO, Nowoczesną i koło UED odrzucenie projektów, które krytykował też PSL. Za dalszymi pracami były kluby PiS i Kukiz'15.

6-stronicowy projekt noweli ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach. Kandydatów mogłyby zgłaszać Sejmowi grupa 2 tys. obywateli oraz 25 czynnych sędziów.

RadioZET.pl/pap/maal