Zamknij

Boty w kampanii Dudy? Kancelaria prezydenta komentuje doniesienia Radia ZET

Redakcja
14.09.2018 15:37
Boty w kampanii Dudy? Kancelaria prezydenta komentuje doniesienia Radia ZET

– Nie podejmowano żadnych nieetycznych działań w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy – zapewnia rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Dziennikarze Radia ZET i „Gazety Wyborczej” znaleźli w Państwowej Komisji Wyborczej dowody na to, że w kampanii Dudy wykorzystano tzw. boty, czyli fałszywe konta w internecie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Umowa, do której w PKW dotarli dziennikarze Radia ZET i Gazety Wyborczej, wskazuje wyraźnie, że w kampanii Dudy wykorzystano boty, czyli fałszywe konta w internecie.

Śledztwo Radia ZET: Czy boty pomogły wygrać Dudzie wybory prezydenckie? W PKW jest umowa na kilka tysięcy “automatycznych komentarzy"

Ujawniliśmy, że wynajęta firma miała co miesiąc zajmować się tysiącem wątków i dokonywać pięciu tysięcy wpisów automatycznych.

Czy ta działalność była legalna?

Kodeks wyborczy w żaden sposób nie reguluje, czy komitety wyborcze mogą płacić za tworzenie wizerunku z użyciem internetowych kont fałszywych użytkowników. Używanie botów do tzw. trollingu postrzegane jest jako działanie nieetyczne i wprowadzające w błąd elektorat. Eksperci są zgodni, że boty pomogły wygrać wybory Donaldowi Trumpowi. 

„Celowa dezinformacja”. Szefowa Helsińskiej Fundacji komentuje sprawę botów w kampanii Dudy

Paweł Szefernaker, który odpowiadał za kampanię internetową Dudy, zapewnia, że w sztabie wyborczym nie było przyzwolenia na działania nieetyczne i tłumaczy, że chodziło o automatyczne usuwanie wulgarnych wpisów. Pytanie, gdzie, jeśli strona andrzejduda.pl, którą według dokumentów miała zajmować się wynajęta firma, nie miała ani żadnego forum dla internatów, ani możliwości dodawania komentarzy.

Szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara uważa, że fałszywe konta internetowe, czyli boty to celowa dezinformacja obywateli jako wyborców.

RadioZET.pl/MG/BM