Zamknij
Boże Ciało. Abp Jędraszewski zachęcał do tłumnego udziału w procesji w Krakowie
  • mid-20611068
  • mid-20611007
  • mid-20611067
  • 7 Zobacz
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Boże Ciało w tym roku wygląda inaczej, a z powodu epidemii Covid-19 część diecezji zdecydowała o rezygnacji z dużych uroczystości i postawiła na skromne obchody. Inaczej postąpił abp Marek Jędraszewski. Do wiernych apelował nawet, by „licznie” brali udział w procesjach.

Boże Ciało, jedno z najważniejszych katolickich świąt, znane tak dobrze z procesji ulicami miast, w tym roku wygląda inaczej. Z powodu rozprzestrzeniającego się wciąż koronawirusa w wielu diecezjach nie ma mowy o tradycyjnej procesji. Chociaż zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, nie można organizować zgromadzeń powyżej 150 osób, Kościoła katolickiego nie dotyczą żadne ograniczenia liczby wiernych.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apelował mimo to o „konsekwentne stosowanie” zasad reżimu sanitarnego i dołożenie wszelkich starań, "aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary". Sam abp Gądecki zarządził, że na terenie archidiecezji poznańskiej nie odbędą się uliczne procesje, a tylko przejdą wokół świątyń. Podobnie np. w diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, czy archidiecezji białostockiej. W niektórych diecezjach szlak procesji zaplanowano z kościoła do kościoła.

Zobacz także

Abp Jędraszewski zachęcał do tłumnego udziału w procesji Bożego Ciała

Inaczej jest w stolicy Małopolski, bo znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi (zwłaszcza tych o "tęczowej zarazie") metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zezwolił na tradycyjne procesje eucharystyczne. "Wiernych gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału" – apelował. Co więcej, parafie dostały wezwanie do wysłania pod Wawel swoich delegacji. Już 5 czerwca metropolita wzywał, by stawiły się tam zgromadzenia zakonne, bractwa, stowarzyszenia, asysty procesyjne, wspólnoty parafialne, a także wojsko, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie i młodzież.

Podczas uroczystości Bożego Ciała przed Katedrą Wawelską, której przewodniczył abp Jędraszewski, mówił m.in. o tym, by modlić się o wiarę „jednoznaczną i zdecydowaną”. - Odrzucającą wszystko to, co podpowiadać nam może świat. O tę wiarę się modlimy dla siebie i dla innych. A jednocześnie o moc, która będzie nam kazała wysławiać Pana, który tak bardzo do końca nas umiłował – mówił abp Jędraszewski. Nie zabrakło też nawiązań do obecnej sytuacji i "groźnych" ideologii.

Z zewnątrz, spoza naszego kraju, dochodzą groźby wobec tych osób i instytucji, które, będąc prawdziwie zatroskanymi o właściwy kształt wychowania dzieci i młodzieży, nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka, stworzonego na obraz Boży i Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna

- mówił abp Jędraszewski. Jego zdaniem, "tego rodzaju ideologie (...) znajdują swe echo i zwielokrotnienie również w naszej ojczyźnie". - To nas tym bardziej boli, że stawiają się one w wyraźnej opozycji do ponad 1050-letniej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. Jednakże nie chcemy się poddawać - zadeklarował. - Współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary i naszej wierności wobec Boga - mówił.

Ilu wiernych mimo epidemii zebrało się ostatecznie w Krakowie? Wstępnie mówi się o co najmniej 1,5 tys. osób, które po mszy Drogą królewską przeszły na Rynek Główny. Procesja zakończyła się przy ołtarzu przed Kościołem Mariackim.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP Info/PAP/Gazeta Wyborcza