Zamknij

Bożena Borys-Szopa - kim jest nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej?

04.06.2019 11:31
Bożena Borys-Szopa - kim jest nowy minister rodziny, pracy i polityki społecznej?
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EASTNEWS

Bożena Borys-Szopa to nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej. We wtorek, 4 czerwca o godzinie 10:30 odbyło się uroczyste mianowanie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Nowa szefowa resortu zastąpi na tym stanowisku Elżbietę Rafalską. Szczegółowe informacje o karierze Bożeny Borys-Szopy można znaleźć poniżej.

Kim jest Bożena Borys-Szopa? Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej została mianowana we wtorek, 4 czerwca o godzinie 10:30. Co warto wiedzieć o szefowej resortu? Przedstawiamy szczegółowe informacje o Bożenie Borys-Szopie.

Bożena Borys-Szopa nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej

Bożena Borys-Szopa po rekonstrukcji rządu została nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Na tym stanowisku zastąpiła Elżbietę Rafalską, która otrzymała mandat do Europarlamentu. We wtorek, 4 czerwca o godzinie 10:30 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się uroczyste mianowanie Bożeny Borys-Szopy na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego. Znamy nazwiska nowych ministrów

Bożena Borys-Szopa - kim jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej?

Bożena Borys-Szopa urodziła się 11 marca 1954 roku w Lędzinach. W tym roku skończyła 65 lat. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Podyplomowo natomiast kształciła się na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej

Bożena Borys-Szopa jako specjalista ds. BHP pracowała w katowickich kopalniach. W 1991 roku weszła w skład zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, a od 1998 do 2002 była przewodniczącą Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. W wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2001 roku, kandydowała do Sejmu z poparciem Ruchu Społecznego AWS z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, która nie przekroczyła progu wyborczego.

Jacek Sasin - kim jest polityk, który został wicepremierem?

Bożena Borys-Szopa od 2006 do 2008 roku obejmowała stanowisko głównego inspektora pracy. Z kolei pod koniec 2008 Lech Kaczyński powołał ją na doradcę ds. społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi oraz doradcę ds. prawa pracy i bhp. W 2009 roku obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa została podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Rok później jednak została odwołana z tego stanowiska.

W wyborach samorządowych w 2010 roku została wybrana na radną sejmiku śląskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2015 z listy PiS została wybrana na posłankę w okręgu katowickim. 

Marian Banaś: kim jest nowy minister finansów w rządzie PiS? [RODZINA]

RadioZET.pl