Zamknij

Stan alarmowy na rzece Drwęca. Służby w gotowości

Redakcja
04.11.2017 21:48
Stan alarmowy na rzece Drwęca. Służby w gotowości
fot. Pixabay

Stan alarmowy na rzece Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie) jest przekroczony o 14 cm i wynosi 274 cm. Woda cały czas się podnosi, a strażacy twierdzą, że tak wysokiego jej poziomu nie pamiętają w ostatnich latach. Służby są postawione w stan najwyższej gotowości.

- Cały czas prowadzimy nadzór rzeki, żeby kontrolować podnoszenie się wody. Przez ostatnie dwa dni pracowaliśmy blisko ulicy Sienkiewicza, gdzie przerwana została grobla, a woda zalała działki. Park w mieście jest również częściowo zalany - powiedział oficer dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy asp. Jacek Szałkowski.

Stan alarmowy w Brodnicy wynosi 260 cm, a stan ostrzegawczy 230.

- Poważne zagrożenie dla miasta jest pewnie przy jeszcze nieco wyższym poziomie wody, ale nie jestem w stanie powiedzieć, przy jakim dokładnie. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Razem z burmistrzem i zarządzaniem kryzysowym miasta oraz starostwa podejmujemy stosowne działania. Dzisiaj układaliśmy worki z piaskiem na małym wale przeciwpowodziowym, żeby woda się nie dostawała dalej - dodał Szałkowski.

Podkreślił, że w sobotę pogoda w Brodnicy była piękna i słoneczna.

- Miejmy nadzieję, że aura będzie łaskawa, ale nie mamy na to wpływu. Nie pamiętam takiego poziomu Drwęcy w ostatnich latach w naszym mieście. Dwa lata temu mieliśmy w Polsce odwrotną sytuację, gdyż było za mało wody. Obecnie jest odwrotnie. Teraz nawet niewielkie i krótkie opady deszczu mogą lokalnie podnieść stany wód - podsumował oficer dyżurny.

RadioZET.pl/PAP/DG