Zamknij

PKW odrzuci kandydatów Brudzińskiego do KBW? Ten scenariusz jest możliwy

Redakcja
19.02.2018 13:14
Joachim Brudziński
fot. PAP

— Nie mogę wykluczyć, że przedstawione przez szefa MSWiA kandydatury na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego zostaną odrzucone. Czas na ich ocenę mamy do 2 marca — powiedział w poniedziałek przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Szef MSWiA Joachim Brudziński, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu Wyborczego, przedstawił przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Kandydatami na szefa KBW są: urzędniczka, sekretarz powiatu łowickiego, miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice Magdalena Pietrzak; obecny zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, były dyrektor generalny MEN Mirosław Sanek oraz obecny wiceszef KPRM, były legislator klubu PiS Paweł Szrot.

Zagłosuj

Czy jesteś zadowlony z kandydatów?

Liczba głosów:

Dziennikarze pytali Hermelińskiego, czy może wykluczyć, że kandydatury zostaną odrzucone przez PKW.

— Wykluczyć tego nie mogę, zresztą ustawodawca też tego nie wyklucza i daje nam prawo do odrzucenia trzech kandydatur, a ministrowi daje prawo, obowiązek nawet do przedstawienia kolejnych dwóch kandydatur — odpowiedział Hermeliński.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

— Także niczego nie możemy wykluczyć; być może któregoś z tych kandydatów wybierzemy, być może nie i wtedy będziemy prosić ministra o przedstawienie jeszcze pozostałych dwóch osób, których — mam nadzieję — ma gdzieś tam w zanadrzu — dodał szef PKW.

Zobacz także

Pytany, czy biorąc pod uwagę doświadczenie kandydatów, może ocenić, że przyjęcie któregoś kandydatury jest prawdopodobne, Hermeliński powiedział, że ocena zależy też od pozostałych sędziów PKW. Zaznaczył, że jeszcze nie rozmawiali o „przydatności merytorycznej” kandydatów. Hermeliński ocenił, że mówienie już o odrzuceniu przez Komisję kandydatów — przed spotkaniem z nimi — jest przedwczesne.

— Wyrażam jednak tego rodzaju ubolewanie, że szkoda, iż takie ścisłe powiązanie (kandydatów) z władzą tutaj występuje — powiedział szef PKW.

RadioZET.pl/pap/maal