Zamknij

Jakie kroki wobec Polski podejmie Komisja Europejska? W środę poznamy decyzję

Redakcja
26.07.2017 08:53
Jakie kroki wobec Polski podejmie Komisja Europejska? W środę poznamy decyzję
fot. PAP/EPA

W środę poznamy decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Polski. Komisarze spotykają się po raz ostatni przed wakacjami, a zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości mają być pierwszym punktem ich dyskusji.

Komisja na razie ostrożnie komentuje ostatnie wydarzenia w Polsce. Z zapowiedzi rzecznika wynika, że Bruksela weźmie 2 weta prezydenta Dudy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Komisarze są w trudnej sytuacji. Ich zdaniem rządy prawa są w Polsce zagrożone, bo sparaliżowany jest Trybunał Konstytucyjny. Poważne wątpliwości budzi też podpisana przez prezydenta ustawa o sądach powszechnych. W dodatku polski rząd nie kwapi się do dialogu z Komisją i ustami Beaty Szydło twardo mówi o postawieniu się "ulicy i zagranicy". Z drugiej strony Bruksela nie może przejść obojętnie wobec prezydenckiego weta. To budzi nadzieję u komisarzy. Teraz muszą zdecydować, czy dalej naciskać na polskie władze i jak zareagować na pozytywne sygnały.

Czy jest sens dalej protestować? Wypowiedz się na Mam Zdanie!

Z obraną przez Brukselę linią nie zgadzają się Węgry. Zdaniem Victora Orbana "inkwizycyjna" kampania Brukseli prowadzona przeciw Polsce nie powiedzie się, gdyż Węgry wykorzystają "każdą przewidzianą prawem możliwość, żeby okazać Warszawie solidarność". 

RadioZET.pl/DW, KM