Zamknij

Brunon Kwiecień nie żyje. Został skazany za organizowanie zamachu na Sejm

06.08.2019 17:10
Brunon Kwiecień
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Brunon Kwiecień nie żyje. Mężczyzna skazany za organizowanie zamachu na Sejm został znaleziony martwy w celi - informuje wrocławska ''Gazeta Wyborcza''.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Brunon Kwiecień został znaleziony martwy w celi we wtorek, około godziny 9. Jak informują funkcjonariusze wrocławskiej służby więziennej, mężczyzna nigdy wcześniej nie skrarżył się na problemy ze zdrowiem ani nie chorował. 

Funkcjonariusz przyszedł po niego, by zaprowadzić go na wcześniej umówioną wizytę u okulisty. Mężczyzna już nie żył 

funkcjonariusz wrocławskiej służby więziennej

Przyczyna śmierci Brunona Kwietnia nie jest znana. Szczegółowe okolicznośco zgonu mężczyzny wykaże sekcja zwłok. Policja oraz prokuratura wszczęły śledztwo w tej sprawie. 

Niezależnie od tego, jak zawsze w takich przypadkach, Służba Więzienna prowadzi własne czynności wyjaśniające. Dyrektor okręgowy powołał komisję złożoną z funkcjonariuszy okręgowego inspektoratu SW we Wrocławiu, która pracuje na miejscu po to, aby wyjaśnić wszystkie szczegóły tego zdarzenia

rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska

Kim był Brunon Kwiecień? 

Brunon Kwiecień był polskim inżynierem chemikiem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Mężczyzna został oskarżony o przygotowywanie w okresie od lipca do listopada 2012 roku zamachu, który miał zostać dokonany podczas posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz premiera Polski, na którym miał zostać rozpatrzony projekt budżetu.

Według śledczych Brunon Kwiecień zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu cztery tony materiałów wybuchowych na bazie saletry, umieszczonych w pojeździe wojskowym SKOT. 

21 grudnia 2015 Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyrok skazujący Brunona Kwietnia na 13 lat pozbawienia wolności. W wyniku apelacji, sąd 19 kwietnia 2017 r. wydał wyrok, w którym zmniejszył karę bezwzględnego więzienia do 9 lat. W dniu 19 kwietnia 2018 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację.

Jak informuje ''Gazeta Wyborcza'', Brunon Kwiecień pod koniec 2019 roku mógł starać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie z więzienia.

Brunon Kwiecień był żonaty i miał dwóch synów.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza