Zamknij

William i Kate w Polsce. Brytyjski dyplomata: Polska jest czołowym graczem w Europie

Redakcja
16.07.2017 10:29
William i Kate w Polsce. Brytyjski dyplomata: Polska jest czołowym graczem w Europie
fot. ons.pl

Były ambasador W. Brytanii w Warszawie Charles Crawford ocenił w rozmowie z PAP, że wizyta brytyjskiej pary książęcej Williama i Kate w Polsce będzie "sięgała dalece poza codzienną politykę i szum wokół Brexitu" i skupi się na silnych związkach między krajami.

Crawford, który jako ambasador przebywał w Polsce w latach 2003-2007, uważa, że "bliskie stosunki między Polską a Wielką Brytanią cieszą ludzi w obu krajach" i "są powodem do świętowania".

-Pamiętajmy, że Polskę odwiedzi nie tylko przyszły król, książę William, ale także jego syn i królewski następca, książę George. To wysyła jasny sygnał przyjaźni na pokolenia do przodu, dalece poza codzienną politykę i szum wokół Brexitu, niezależnie od tego, czy będzie on miękki czy twardy ani czy potrwa dwa lub pięć lat - ocenił doświadczony dyplomata, podkreślając, że brytyjska monarchia jest symbolem stabilności i niezmienności.

Zobacz także

Crawford powiedział również, że "Polska jest teraz czołowym graczem w europejskiej polityce nie tyle ze względów ekonomicznych, jak Niemcy, ale z powodu tego, ile się dzieje i ile jest w Polakach energii". Dodał, że "każdy, kto będzie próbował połączyć tę wizytę z Brexitem, nie ma racji".

- W trakcie wizyty para książęca będzie myśleć o wspólnej przeszłości, ale także przyszłości, szczególnie rozwoju nowych technologii i przedsiębiorczości - powiedział.

Zagłosuj

Czy interesuje cię wizyta książęcej pary w Polsce?

Liczba głosów:

Były ambasador zaznaczył też, że warto pamiętać, iż "panuje ogromna rywalizacja o wizyty rodziny królewskiej". - Nie zapominajmy, że oprócz wyjazdów zagranicznych mają swoich przyjaciół i wspierane organizacje, które też zabiegają o ich towarzystwo. Dlatego właśnie istnieje specjalna procedura, która pozwala planować te wizyty z dużym wyprzedzeniem - tłumaczył Crawford.

RadioZET.pl/pap/maal