Zamknij

Napastnik z Brześcia polował na polonistkę? Nieoficjalnie: groził jej już wcześniej

28.05.2019 13:05
Brześć Kujawski. Autor strzelaniny polował na polonistkę?
fot. PAP/Tytus Żmijewski

18-letni Marek N., który w poniedziałek dokonał strzelaniny w szkole w Brześciu Kujawskim, mógł polować na polonistkę. Już wcześniej miał jej wielokrotnie grozić. To na razie nieoficjalne ustalenia Polsat News.

Do ataku w Brześciu Kujawskim doszło w poniedziałek. Do szkoły wtargnął uzbrojony 18-latek, były uczeń placówki, który w okolicy jest znany z agresywnych zachowań. Rok temu na placu zabaw pojawił się z maczetą. Z kolei w poniedziałek Marek N. oddał kilka strzałów. Ranił szkolną sprzątaczkę i 11-letnią uczennicę.

Dzień po strzelaninie w Brześciu reporterka Polsat News dotarła do nowych, nieoficjalnych informacji w sprawie. Jest prawdopodobne, że autor ataku na szkołę mógł polować na polonistkę, której za pośrednictwem internetu miał grozić od dłuższego czasu.

Zobacz także

Okazuje się, że nauczycielka w przeszłości nie przepuściła go do kolejnej klasy. Z nieoficjalnych doniesień reporterki wynika, że w dniu strzelaniny Marek N. próbował wejść do sali, w której jego była polonistka przeważnie prowadzi lekcje. Gdy jej tam nie zastał, wyszedł szukać jej na korytarzu.

mid-19527126
fot. PAP/Tytus Żmijewski

Brześć Kujawski – strzelanina w szkole

18-letni Marek N. oddał w szkole kilka strzałów i użył przygotowanych wcześniej przez siebie petard i innych materiałów, które można uznać za wybuchowe. Ranne zostały sprzątaczka i 11-letnia uczennica. Polska Agencja Prasowa ustaliła, że dziewczynka ranna w ataku nie odniosła obrażeń tylko w wyniku wystrzału petard, jak wcześniej podawano, ale ma także kilka postrzeleń. Zarówno ona, jak i sprzątaczka ze szkoły musiały w szpitalach w Toruniu i Włocławku przejść operacje. Z informacji przekazanych przez służby wynika, że życiu obu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Nieoficjalne informacje mówią też o tym, że sprawca ataku miał być dobrze przygotowany do wtargnięcia do szkoły, bo nie dość, że użył broni, to miał przy sobie i wykorzystał puszki z materiałami wybuchowymi domowej roboty, m.in. z gwoździami. „Mamy informacje, że ten mężczyzna leczył się wcześniej psychiatrycznie” – powiedziała rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podinsp. Monika Chlebicz.

Zobacz także

Z kolei kilka godzin po ataku ujawniono, że zamach mógł być wcześniej zapowiedziany w internecie. O niepokojącym wpisie media poinformowali uczniowie. Jeden z użytkowników portalu społecznościowego napisał po angielsku pod zdjęciem na profilu Marka N.: „To zdjęcie sprawia, że myślę o strzelaninie w szkole i ludobójstwie w Polsce”. Sprawca strzelaniny odpisał mu wówczas: „To dobrze”. Wpisy pojawiły się w sieci trzy dni temu.

– 18-letni sprawca poniedziałkowego ataku w szkole w Brześciu Kujawskim przyznał się do usiłowania zabójstwa wielu osób, bo taki usłyszał zarzut – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku Wojciech Fabisiak. Dodał, że mężczyźnie grozi nawet dożywocie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News/PAP