Zamknij

Kuria nie chce ugody ws. opłat za pochówek. "Zależy im tylko na pieniądzach"

22.06.2021 14:04
Pogrzeb - zdjęcie ilustracyjne
fot. FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Łódzka kuria nie chciała polubownie rozwiązać sporu z mieszkanką Brzezin, która domagała się zwrotu części kosztów za pogrzeb bliskiej osoby. "Zależy im tylko na pieniądzach, a nie na ludziach” - uznał Sławomir Pawlik z inicjatywy Stop Cmentarnemu Wyzyskowi. Archidiecezja nie komentuje sprawy.

Spór mieszkańców Brzezin z łódzką kurią nadal nie doczekał się rozwiązania. Chodzi o wysokie ceny pochówku na jedynym w tym mieście cmentarzu, zarządzanym przez archidiecezję. Mieszkańcy sprawę zgłosili nawet do Papieża Franciszka.

Jedna z mieszkanek chciała załatwić sprawę polubownie - w ramach ugody - domagała się zwrotu części kosztów pogrzebu bliskiej osoby. Te wyniosły w sumie ponad dwanaście tysięcy złotych - powiedział Radiu ZET reprezentujący kobietę adwokat, mecenas Piotr Majewski. Kuria nie chciała jednak zawrzeć ugody.

Brzeziny. Spór z kurią o ceny pochówku. Archidiecezja nie chce ugody

„Liczyliśmy, że jeżeli sprawa trafiła już do sądu, to nie będzie konieczności przeprowadzania całego postępowania sądowego, angażowania pełnomocników, tylko uda nam się polubownie zakończyć sprawę” - dodał mecenas. Postawą kurii rozgoryczeni są aktywiści z inicjatywy Stop Cmentarnemu Wyzyskowi. „Archidiecezja łódzka miała możliwość zawarcia ugody przed sądem. Nie zawarła, czyli w tym momencie, w mojej ocenie, Archidiecezji Łódzkiej zależy tylko na pieniądzach, a nie na ludziach” - uznał Sławomir Pawlik z inicjatywy Stop Cmentarnemu Wyzyskowi. Łódzka archidiecezja sprawy nie komentuje.

W sądzie z kurią walczył też inny mieszkaniec Brzezin. Stanisław Śliwonik pozwał Archidiecezję Łódzką, której zarzucił bezprawne zawyżenie kosztów pochówku. Księża zarządzający cmentarzem zażyczyli sobie opłat za złożenie urny do grobu, otwarcie bramy cmentarnej czy możliwość postawienia pomnika. Śliwonik na rozstrzygnięcie jeszcze poczeka, ponieważ rozprawa została odroczona do 20 września.

Tymczasem mieszkańcy Brzezin pracują nad obywatelskim projektem ustawy o chowaniu zmarłych. Chcą wprowadzić przepisy, które ograniczą wysokość opłat pobieranych przez proboszczów czy zarządców cmentarzy.

RadioZET.pl/TVN24.pl/oprac. AK