Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To już oficjalne. Baltic Pipe do października 2022

30.11.2018 13:15
xxx wiadomosci

Umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe wchodzi w życie. Operatorzy przesyłowi gazu – polski Gaz-System i duński Energinet – dopełnili w piątek formalności.

To już oficjalne. Baltic Pipe do października 2022 fot. W.STROZYK/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gaz-System i Energinet są inwestorami w projekcie Baltic Pipe. Umowa o budowie gazociągu reguluje ich wzajemne zobowiązania, m.in. dotyczące uzyskania wymaganych pozwoleń i oddania inwestycji do użytku do 1 października 2022 r. Inwestorzy określili również główne postanowienia przyszłych umów dotyczących funkcjonowania gazociągu.

Jak poinformowali operatorzy, dalszymi krokami w projekcie Baltic Pipe będzie złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych oraz pozwoleń na budowę. Wnioski zostaną przekazane do właściwych organów w Polsce, Danii i Szwecji w pierwszym kwartale 2019 r.

Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można będzie sprowadzić rocznie 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ze złóż na Szelfie Norweskim. Łącznie z dostawami przez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie mogło trafić 16-17 mld metrów sześciennych gazu z kierunków innych niż wschodni.

Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu elementów – połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń