Zamknij

40-letnia kobieta i jej córka zginęły przygniecione przez zerwany dach w Bukowinie Tatrzańskiej. Pani Aleksandra była na stoku z dziećmi, kiedy zerwał się wiatr. - Sytuacja pogodowa zmieniła się dosłownie z minuty na minutę — powiedziała w rozmowie z Radiem ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do tragedii doszło 10 lutego godziną 11. Orkan Sabina zerwał dach z budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Konstrukcja przygniotła cztery osoby. Na miejscu zginęła matka i jej 15-letnia córka. Ranny jest 16-latek i kobieta w wieku 21 lat.

Na pomoc poszkodowanym poleciał śmigłowiec TOPR i LPR. W poniedziałek porywy wiatru w Tatrach osiągają ponad 100 km na godzinę. Strażacy byli wzywani na pomoc już kilkaset razy — głównie do powalonych drzew i kilku uszkodzonych dachów.

Jak relacjonuje słuchaczka Radia ZET, sytuacja pogodowa w Tatrach zmieniła się dosłownie z minuty na minutę.

Nagle zerwał się silny wiatr. Ludzie stracili równowagę na wyciągach orczykowych. W pewnym momencie usłyszeliśmy śmigłowce, karetki i straż pożarną. Służby apelowały, by dla własnego bezpieczeństwa jak najszybciej ewakuować się ze stoku

PANI ALEKSANDRA

Zobacz także

Orkan Sabina nad Polską. Ostrzeżenia IMGW dla całego kraju 

W poniedziałek rano IMGW utrzymało ostrzeżenie II stopnia przed silnym wiatrem dla niemal całego kraju, a dla południowych powiatów woj. dolnośląskiego oraz podkarpackiego alert III stopnia. RCB od wczoraj wysyła ostrzeżenia przed silnym wiatrem, zalecając pozostanie w domu. 

Ostrzeżenie II stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w dużym stopniu mogą ograniczyć funkcjonowanie.

Ostrzeżenie III stopnia oznacza z kolei, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof, czy też zagrożenie życia. W związku z czym należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby. 

Zobacz także

RadioZET.pl