Zamknij

Burmistrz Błaszek, Karol Rajewski wypowiedział wojnę myśliwym i zakazał polowań

Redakcja
18.05.2017 13:12
Burmistrz Błaszek, Karol Rajewski wypowiedział wojnę myśliwym i zakazał polowań
fot. Facebook

Karol Rajewski, burmistrz Błaszek (woj. łódzkie) wypowiedział wojnę myśliwym, wydając negatywną opinię wszystkim kołom łowieckim, które chciały strzelać do zwierząt w błaszkowskich lasach. 40-letni burmistrz stał się bohaterem obrońców praw zwierząt i nie tylko.

Postawa, jaką prezentuje Karol Rajewski, nie zdarza się często. – Decyzja burmistrza Błaszek to rzadki przypadek – tłumaczyła Diana Piotrowska, rzeczniczka Polskiego Związku Łowieckiego. Kobieta twierdzi, że zakaz strzelania do zwierząt sprawi, że liczebność dzików w błaszkowskich lasach będzie większa, niż zakładano. – Obecnie mamy epidemię afrykańskiego pomoru świń i decyzją ministra rolnictwa mamy ograniczyć liczbę dzików w całym kraju – argumentuje Piotrowska.

Starosta niezadowolony

Działania burmistrza mające na celu ochronę dzikich zwierząt w lasach nie spodobały się staroście powiatu sieradzkiego, który wydał zgodę na polowania. Mimo to burmistrz Karol Rajewski nie odpuszcza. Zaczął upubliczniać dokumenty, z których wynika, że koła łowieckie płacą rolnikom jedynie niewielkie kwoty, nie podając informacji, do kogo konkretnie trafiają pieniądze.

– Na terenach gminy dzierżawionych przez koła łowieckie naszym rolnikom wypłacono niewiele ponad 19 tys. złotych. Koła łowieckie nie odpowiedziały mi na pytanie, ilu rolników dostało odszkodowania. Czy te 19 tys. zł dostał jeden rolnik, czy może 50? Przy tej całej awanturze myśliwi zasłaniali się, że jako burmistrz będę musiał wypłacać rolnikom setki tysięcy złotych odszkodowań. A okazuje się, po serii wymienianych między nami pism, że faktyczna suma, to są śmieszne pieniądze. Kwoty są nędzne. A skoro tej zwierzyny tyle jest i wywołuje tyle szkód rolnikom, to gdzie te pieniądze? Gospodarka łowiecka polega u nich tylko i wyłącznie na strzelaniu do zwierząt, a nie dbaniu o interesy rolników – cytuje burmistrza Błaszek „Dziennik Łódzki”.

Ludzie Przeciwko Myśliwym

Postawa Karola Rajewskiego spodobała się przedstawicielom fundacji Ludzie Przeciwko Myśliwym, która od lat walczy z ludźmi strzelającymi do zwierząt dla przyjemności. – Panie burmistrzu jest Pan wielkim człowiekiem – czytamy na ich profilu. Każdy, komu los zwierząt nie jest obcy, może wesprzeć fundację. Szczegóły na ich facebookowym profilu.

RadioZET.pl/Dziennik Łódzki/LudziePrzeciwkoMysliwym/strz