Burmistrz Jersey o Karczewskim: ten facet to żart

Redakcja
04.05.2018 10:35
Burmistrz Jersey o Karczewskim: ten facet to żart
fot. PAP

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w piątek, że zamierza napisać list do szefa amerykańskiego Senatu z prośbą o zapoznanie się ze sprawą pomnika katyńskiego w Jersey City. Będzie też oczekiwał przeprosin od burmistrza Jersey City Stevena Fulopa.

Marszałek Senatu, który był gościem „Kwadransa politycznego” w TVP, pytany był o komentarz do zamiarów burmistrza Jersey City Stevena Fulopa chcącego przenieść znajdujący się w tym mieście pomnik katyński, a zwłaszcza o wpis burmistrza na Twitterze pod adresem samego Karczewskiego.

„To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć” — napisał na Twitterze Steven Fulop, komentując poprzednią wypowiedź marszałka Senatu na temat pomnika katyńskiego.

Marszałek Senatu nie chciał bezpośrednio komentować tych słów burmistrza Jersey City. „Jedno słowo w tym jest prawdziwe, jestem biały” — powiedział Karczewski. Jak dodał, „lepiej, żeby pan burmistrz zajął się meritum sprawy”, czyli kwestią przeniesienia pomnika katyńskiego.

— W Stanach Zjednoczonych mieszka 10 milionów Polaków, to oni wybudowali ten pomnik — powiedział Karczewski. Przypomniał, że Rada ds. Polonii działająca przy marszałku Senatu „wyraziła oburzenie i skierowała również apel do pana burmistrza, by pan burmistrz zweryfikował swoje plany, zmienił je i tego pomnika nie likwidował”.

Pomnik katyński w Jersey

Marszałek Senatu przyznał, że zamierzał napisać list do burmistrza Fulopa, ale „po tej agresji z jego strony” skieruje list do swojego amerykańskiego odpowiednika „z prośbą o zapoznanie się z tą sprawą i o interwencję”.

Karczewski dodał, że zamierza krótko skomentować słowa burmistrza Fulopa na Twitterze, a także będzie oczekiwał od niego przeprosin. Nie wyklucza też ewentualnych kroków prawnych. — Będę się konsultował z prawnikami i MSZ — zapowiedział.

Steven Fulop o Karczewskim

Burmistrz Jersey City Steven Fulop w poniedziałek na Twitterze poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich, naprzeciwko Manhattanu. „Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park” — napisał Fulop. O zamierzeniach usunięcia pomnika nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

W czwartkowym oświadczeniu Polonijna Rada Konsultacyjna, która doradza Senatowi w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą, wyraziła „zdecydowany protest” przeciw planom przeniesienia pomnika.

Z kolei Karczewski mówił w czwartek, że napisze bardzo staranny list i wytłumaczy burmistrzowi Jersey City, o czym jest ten pomnik, czego dotyczy i jakie to ma wielkie znaczenie dla Polaków. 

RadioZET.pl/PAP/KM