Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Burza po słowa premiera Izraela. Ambasada wyjaśniła, co powiedział Netanjahu

15.02.2019 07:54
xxx wiadomosci

Do słów premiera Izraela o współudziale Polaków w przeprowadzeniu Holokaustu odniosła się ambasador tego kraju Anna Azari. Zaprzeczyła, że Benjamin Netanjahu użył takich słów. Informacje podawane pierwotnie przez „Jerusalem Post” zdementował również Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta.

Burza po słowa premiera Izraela o Holokauście. Ambasada wyjaśniła, co powiedział Benjamin Netanjahu fot. PAP/Paweł Supernak

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Jerusalem Post” podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari zdementowała podane przez dziennik „Jerusalem Post” informacje.

Skandaliczne słowa Netanjahu w Muzeum POLIN w Warszawie: Polacy pomagali zabijać Żydów

Ambasador prostuje

„Podane przez »Jerusalem Post« na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – napisała w wyjaśnieniu dla kancelarii premiera ambasador Izraela.

Ambasador dokument skierowała do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Odpowiadając na pytanie o wspólną deklarację dwóch Premierów (z 27 czerwca 2018 r. – przyp. red.), Premier Netanjahu powiedział, że jednoznacznie je podtrzymuje i dodał, że nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym, że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami. W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o »polskim narodzie«” – napisała ambasador Izraela w Polsce.

Szybka reakcja Dudy

Emocjonalnie na wypowiedź premiera Izraela wieczorem w czwartek zareagował prezydent Andrzej Duda.

„Jeśli wypowiedź Premiera Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić Rezydencję Prezydenta RP »Zameczek« w Wiśle na spotkanie Premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem, by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń” – napisał w nocy z czwartku na piątek prezydent Duda.

W piątek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował: „Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w Jerusalem Post to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej”.

„Dobrze, że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach” – dodał.

Podziękował jednocześnie za „efektywną współpracę w tej sprawie” przedstawicielom Izraela.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń