Zamknij

Burza po słowa premiera Izraela. Ambasada wyjaśniła, co powiedział Netanjahu

Redakcja
15.02.2019 07:54
Burza po słowa premiera Izraela o Holokauście. Ambasada wyjaśniła, co powiedział Benjamin Netanjahu
fot. PAP/Paweł Supernak

Do słów premiera Izraela o współudziale Polaków w przeprowadzeniu Holokaustu odniosła się ambasador tego kraju Anna Azari. Zaprzeczyła, że Benjamin Netanjahu użył takich słów. Informacje podawane pierwotnie przez „Jerusalem Post” zdementował również Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Jerusalem Post” podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari zdementowała podane przez dziennik „Jerusalem Post” informacje.

Skandaliczne słowa Netanjahu w Muzeum POLIN w Warszawie: Polacy pomagali zabijać Żydów

Ambasador prostuje

„Podane przez »Jerusalem Post« na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – napisała w wyjaśnieniu dla kancelarii premiera ambasador Izraela.

Ambasador dokument skierowała do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Odpowiadając na pytanie o wspólną deklarację dwóch Premierów (z 27 czerwca 2018 r. – przyp. red.), Premier Netanjahu powiedział, że jednoznacznie je podtrzymuje i dodał, że nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym, że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami. W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o »polskim narodzie«” – napisała ambasador Izraela w Polsce.

Zobacz także

Szybka reakcja Dudy

Emocjonalnie na wypowiedź premiera Izraela wieczorem w czwartek zareagował prezydent Andrzej Duda.

„Jeśli wypowiedź Premiera Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić Rezydencję Prezydenta RP »Zameczek« w Wiśle na spotkanie Premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem, by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń” – napisał w nocy z czwartku na piątek prezydent Duda.

W piątek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował: „Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w Jerusalem Post to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej”.

„Dobrze, że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach” – dodał.

Podziękował jednocześnie za „efektywną współpracę w tej sprawie” przedstawicielom Izraela.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD