Zamknij

Burza w Poznaniu. Zalane zoo potrzebuje pomocy. "I nas nie oszczędziło"

24.06.2021 16:19
Zoo Poznań
fot. ZOO Poznań (Facebook/ratujemyzwierzaki.pl)

Ogromna nawałnica, która we wtorek przeszła nad Poznaniem, wyrządziła szkody trudne do oszacowania. Burza nie oszczędziła m.in. miejscowego zoo. Przedstawiciele placówki poinformowali, że zalało wybiegi zwierząt kopytnych, zniszczeniu uległa też słoniarnia. W sieci ruszyła zbiórka pieniędzy na pokrycie kosztów usuwania szkód. 

Gwałtowna burza połączona z ulewą, która we wtorek po południu przeszła nad Poznaniem, spowodowała poważne utrudnienia w całym mieście. W wielu miejscach woda unieruchomiła lub zalała samochody, uszkodziła nawierzchnię ulic i chodniki.

Doszło też m.in. do zawalenia części dachu hali sportowej na os. Pod Lipami, uszkodzony został również dach marketu na os. Lecha. Strażacy zostali także wezwani m.in. do podtopionej katedry, podtopień w szpitalach oraz w Domach Pomocy Społecznej.

Poznań. Przez miasto przeszła burza. Zalane m.in. zoo

Ucierpiało też m.in. poznańskie zoo. Przedstawiciele instytucji przekazali, że straty cały czas są szacowne. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia oraz nagrania wideo, które pokazują, jak wygląda ogród zoologiczny po przejściu nawałnicy. Z komunikatów wynika, że na szczęście żadne zwierzę nie ucierpiało.

big_fdbb8e15-245d-47dc-ad95-cd127369d843
fot. Facebook/Zoo Poznań

"Poznań podtopiony. I nas nie oszczędziło, ale wszystkie zwierzaki całe i zdrowe, a niektóre wręcz zadowolone. Słonie i tapiry z napadami błotnej głupawki, reszta schłodzona i zrelaksowana. Ale straty remontowe znaczne" - czytamy w poście na Facebooku. Wiadomo, że zalało m.in. wybiegi zwierząt kopytnych. 

content_cfd334ee-7ee6-4100-8aa0-3e32e66d7bf7
fot. Zoo Poznań

W innym wpisie zoo podziękowało strażakom, który pomagali w ratowaniu zwierząt i dobytku materialnego. "Na szczęście nikomu nic się nie stało, ani zwierzętom, ani ludziom. Jednak straty materialne są ogromne, trwa ich szacowanie. Mamy dachy do remontu, poodpadane sufity (słoniarnia, stara lwiarnia w Starym Zoo) kilka instalacji i zabezpieczeń elektrycznych do natychmiastowej wymiany" - piszą przedstawiciele placówki. 

"Jednostka miejska ma budżet wyliczony na <<tiptop>>, nie posiada rezerw na takie nagłe, niespodziewane wydatki. Jeśli zechcecie nam pomóc, będziemy wam ogromnie wdzięczni" - czytamy na końcu wpisu. Ogród zoologiczny zorganizował więc zbiórkę w sieci, aby móc przywrócić miejsce do stanu sprzed nawałnicy. Zebrano już prawie 30 tys. złotych, ale zbiórka trwa i nadal można pomagać.

Ulewa zalała poznańskie ZOO. Zbiórka na pomoc zwierzętom

W środę przedstawiciele zoo poinformowali o ponownym otwarciu placówki dla zwiedzających. Goście nie będą mogli na razie zobaczyć jedynie chaty tygrysa, która musi jeszcze wyschnąć po zalaniu. Podziękowano również za wszelką pomoc i wsparcie, także finansowe. 

RadioZET.pl/PAP/wp.pl/Facebook/ratujemyzwierzaki.pl