Zamknij

Burza w Tatrach. Blisko 140 rannych w szpitalach

23.08.2019 07:32
Burza w Tatrach. Blisko 140 rannych w małopolskich szpitalach
fot. PAP/Grzegorz Momot

Po czwartkowej burzy nad Tatrami jest blisko 140 rannych. Trafili oni do szpitali m.in. w Zakopanem, Myślenicach i Krakowie. Z powodu uderzeń pioruna po polskiej stronie Tatr zginęły cztery osoby, w tym dwójka dzieci, oraz jedna osoba po stronie słowackiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ranni trafili do szpitali powiatowych w Zakopanem, Nowym Targu, Limanowej, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej.

Znajdują się również w trzech szpitalach w Krakowie: Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie oraz 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką.

Zobacz także

W czwartek po południu nad Tatry nadciągnęła gwałtowna burza.

Według Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) rażenia głównie nastąpiły w okolicach kopuły szczytowej Giewontu, ale także na Czerwonych Wierchach. Tam ranny został obywatel portugalski, który w stanie poważnym, ale stabilnym trafił do szpitala.

W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta.

Zobacz także

W Starostwie Powiatowym w Zakopanem działa infolinia. Pod numerami telefonów 18 2017100 i 18 2023914 można uzyskać informacje o poszkodowanych.

Osoby potrzebujące mogą także uzyskać wsparcie psychologiczne w szpitalu im. Chałubińskiego w Zakopanem.

W akcji ratunkowej, którą koordynowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, uczestniczyło pięć śmigłowców w tym cztery LPR i jedna maszyna TOPR, 13 karetek, 22 zastępy PSP i OSP, łącznie niemal 80 strażaków oraz Straż Parku.

Działania wspierała również policja, straż graniczna i zakopiańska straż miejska. W Zakopanem ogłoszono trzydniową żałobę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP