Burza w Tatrach. Spadła liczba zaginionych

23.08.2019 11:54
Burza w Tatrach. Liczba zaginionych spadła z dziewięciu do trzech
fot. PAP/Grzegorz Momot

Do trzech spadła liczba osób poszukiwanych po gwałtownej burzy, która w czwartek przeszła nad Tatrami. W szpitalach wciąż przebywa 34 najbardziej poszkodowanych turystów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak zaznaczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik, policja przez całą noc i poranek weryfikowała informacje napływające od właścicieli podhalańskich ośrodków wypoczynkowych o turystach, którzy nie wrócili do tych obiektów.

Spadła liczba zaginionych

Początkowo było to 16 osób, potem dziewięć, a obecnie policja podaje, że poszukiwane są trzy osoby.

– Tutaj sprawa jest bardzo dynamiczna, dlatego że oczywiście mogą być telefony od bliskich, którzy wiedzą, że jakaś osoba pojechała do Zakopanego i mogła być w tym czasie w górach. Policja bardzo intensywnie pracowała i pracuje dalej nad ustaleniem miejsca pobytu tych osób – zaznaczył Ćwik.

Zobacz także

Działania służb ratowniczych – wskazał wojewoda – będą prowadzone do skutku, czyli dotąd, aż będzie pewność, że wszystkie osoby, które zostaną zgłoszone jako zaginione, zostaną odnalezione.

W dniu dzisiejszym grupa policjantów wyruszyła na szlaki w Tatry, aby pozbierać rzeczy osób, które były poszkodowane i były transportowane. Jednocześnie policja w ramach swoich działań patroluje szlaki [...]. Również TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – przyp. red.) zadysponował śmigłowiec, który patroluje z powietrza Tatry i w następstwie ewentualnych zgłoszeń pilotów będą podejmowane działania ze strony ratowników.

Piotr Ćwik

Według danych urzędu wojewódzkiego w wyniku nawałnicy hospitalizowanych zostało 56 osób, z których obecnie nadal w szpitalach przebywa 34. W ciągu dnia dane te będą się zmieniać. Ich obrażenia są zróżnicowane: od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe.

Zobacz także

Poszkodowani są hospitalizowani w: szpitalu im. Rydygiera w Krakowie - 4, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - 3, Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - 5, Szpitalu Wojskowym w Krakowie - 1, szpitalu w Suchej Beskidzkiej - 1, szpitalu w Nowym Targu - 15, szpitalu w Zakopanem – 5.

– Część osób została już wypisana, ale ta sytuacja również jest dynamiczna, dlatego że są pojedyncze zgłoszenia do szpitala w Zakopanem; zgłaszają się osoby, które wczoraj były w górach, a dzisiaj poczuły się gorzej – wyjaśnił wojewoda.

Tragiczna burza w Tatrach

Podał on, że uzyskał deklarację od wojewody śląskiego możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznego centrum oparzeniowego w Siemianowicach Śląskich, ale „na ten moment nie ma takiej potrzeby”.

– Jesteśmy w kontakcie z innymi wojewodami, którzy deklarują pomoc i wsparcie, gdyby taka potrzeba zaistniała – dodał Ćwik.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych blisko 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP