Zamknij

Kolejna burza zbliża się do Zakopanego i okolic. Synoptycy ostrzegają

23.08.2019 16:51
Kolejna burza zbliża się do Zakopanego i okolic. Synoptycy ostrzegają
fot. Paweł Murzyn/EastNews

W Zakopanem i okolicach spodziewane są dziś kolejne burze. Nie będą one tak gwałtowne, ale synoptycy zwracają uwagę, że i słabe burze mogą okazać się niebezpieczne dla ludzi. Prognozowane są opady od 5 do 20 litrów na metr kwadratowy. Podczas burzy powieje silniejszy wiatr. O czym należy pamiętać?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Należy pamiętać, że każda burza nawet najmniejsza niesie zagrożenie związane z wyładowaniami atmosferycznymi i groźbą utraty życia bądź zdrowia, zwłaszcza w wysokich partiach gór. Przed wyruszeniem w góry należy koniecznie zapoznać się z prognozą pogody. Taka prognoza jest dostępna w każdym schronisku oraz w tym miejscu" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także

Do Zakopanego i okolic zbliża się kolejna burza. Nie będzie ona gwałtowna, ale może także okazać się niebezpieczna.

– Burze zapowiadane na dzisiaj określane są mianem słabych, nie spełniają kryteriów żeby wydać przed nimi ostrzeżenia pierwszego stopnia. Jednak należy pamiętać, że każda burza jest zjawiskiem niebezpiecznym, dlatego burze zawsze najlepiej jest przeczekać w bezpiecznym miejscu, a nie na terenie otwartym – wyjaśnia Grażyna Dąbrowska z IMGW.

>>>SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY<<<

W czwartek po południu nad Tatry nadciągnęła gwałtowna burza. Według TOPR, rażenia głównie nastąpiły w okolicach kopuły szczytowej Giewontu, ale także na Czerwonych Wierchach. Tam ranny został obywatel portugalski, który w stanie poważnym ale stabilnym trafił do szpitala. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta.

Zobacz także

W Starostwie Powiatowym w Zakopanem działa infolinia. Pod numerami telefonów 18 2017100 i 18 2023914 można uzyskać informacje o poszkodowanych.

Osoby potrzebujące mogą także uzyskać wsparcie psychologiczne w szpitalu im. Chałubińskiego w Zakopanem.

RadioZET.pl/IMGW