Ostrzeżenie dla 6 województw. Podnosi się poziom wód w rzekach

Redakcja
18.07.2018 16:04
Burze i wysoki stan rzek. Ostrzeżenie IMGW dla 6 województw
fot. Michal Adamowski/REPORTER/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Poziom wody w rzekach może tam przekraczać stany ostrzegawcze.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenie podniesiono do drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Takie zagrożenie występuje, kiedy obserwowane lub prognozowane stany wody znajdują się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale nie przekraczają stanów alarmowych.

Zobacz także

Po obfitych opadach, które przeszły nad Podbeskidziem i spowodowały wzrost poziomu wód w rzekach wojewoda śląski ogłosił w środę pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej i w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

Ostrzeżenia IMGW, 18.07.2018

Poziom ostrzegawczy był przekroczony na Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim oraz na Koszarawie w Pewli Małej na Żywiecczyźnie. W wielu innych miejscach poziomy wód w rzekach są wysokie i zbliżają się do ostrzegawczych.

Zobacz także

"Mając na uwadze przewidywane jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych oraz nocnych silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych, wojewoda zarządził pogotowie przeciwpowodziowe" -– podały służby prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wojewoda śląski w zarządzeniu zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydenta i starostów, a także wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, by podjęli niezbędne czynności w celu zminimalizowania mogących powstać zagrożeń dla ludzi i mienia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD