Zamknij

Burze zaskoczyły uczestników obozów harcerskich. Ewakuowano 500 osób

13.07.2021 06:34
Ewakuacja obozu harcerskiego
fot. KP PSP Ostróda/Facebook

Burze spowodowały ewakuację 500 osób z czterech obozów harcerskich w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. W całym kraju strażacy interweniowali prawie 2 tysiące razy.

Burze, które w poniedziałek przeszły nad Polską, przyniosły ulewny deszcz i silny wiatr. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Batorski przekazał, że do godz. 21 w związku z pogodą strażacy interweniowali łącznie 1 939 razy. Wyruszali m.in. do podtopień, powalonych drzew i uszkodzonych dachów. Nie odnotowano rannych.

Najczęściej, bo 579 razy, do akcji strażacy wyjeżdżali na Mazowszu, głównie w Płocku i w Warszawie. 281 interwencji przeprowadzili w woj. kujawsko-pomorskim, 236 w woj. pomorskim i 170 w woj. warmińsko-mazurskim.

Ewakuacja obozów harcerskich

Przez nawałnice ewakuowano łącznie cztery obozy harcerskie - dwa w woj. kujawsko-pomorskim, jeden w pomorskim i jeden w warmińsko-mazurskim.  - Łącznie ewakuowano do bezpiecznych obiektów około 550 uczestników obozów - podał bryg. Batorski. Harcerzy ewakuowano m.in. w miejscowości Wenecja w powiecie ostródzkim (woj. warmińsko-mazurskie) oraz w Czernicy w gminie Brusy (woj. pomorskie).

W nocy z poniedziałku na wtorek burz z gradem spodziewać się mogą mieszkańcy woj. świętokrzyskiego i woj. podkarpackiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla tych województw wydał alerty pierwszego, najniższego stopnia, które obowiązywać będą odpowiednio do godz. 2 i do godz. 3.

IMGW w nocy na Twitterze podało ponadto, że burze, które występują w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu, dość szybko przemieszczają się na północ. W najbliższym czasie, jak prognozuje Instytut, "nadal znad Słowacji nad Małopolskę i Podkarpacie, a następnie nad Mazowsze będą przemieszczały się kolejne burze".

RadioZET.pl/PAP