Zamknij

Gwałtowne burze nad Polską. Największe straty na Podlasiu

Redakcja
24.08.2018 20:29
Burze nad Polską. Straty po załamaniu pogody na Podlasiu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/EAST NEWS

Nad całą Polską przechodzą gwałtowne burze. Tylko na Podlasiu jest ponad 20 uszkodzonych dachów i około 11 tys. odbiorców zostało bez prądu. W weekend szykuje się ochłodzenie pogody.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych - poinformowała straż pożarna, która odnotowała ponad trzydzieści interwencji w miejscach, gdzie na drogi spadły drzewa lub grube konary.

Zobacz także

Służby odnotowały również ponad 20 uszkodzeń dachów m.in. w powiatach monieckim, łomżyńskim i augustowskim. Wśród uszkodzeń dachów cztery zdarzenia dotyczą domów, pozostałe - budynków gospodarczych.

W Białymstoku doszło też w czasie burzy do pożaru mieszkalnego poddasza - według wstępnych ustaleń, przyczyną było uderzenie pioruna.
Jak poinformowała Urszula Kosicka-Suszyńska z białostockiego oddziału PGE Dystrybucja, w regionie bez prądu było w piątek wieczorem ok. 11 tys. odbiorców. Uszkodzenia linii objęły 402 stacje transformatorowe.

- Przyczyną awarii są gwałtowne burze oraz silny wiatr, który pozrywał linie energetyczne - dodała Kosicka-Suszyńska. Jak informują energetycy, najtrudniejsza sytuacja jest w gminach: Kolno, Łomża, Piątnica, Suwałki, Zambrów, Michałowo, Gródek, Łapy i Zabłudów.

Wstrzymany ruch pociągów

Problemu po gwałtownych burzach odczuwają również mieszkańcy Pomorza.

Po ulewie, która przeszła w piątek nad Lędziechowem, ruch pociągów na trasie Lębork-Łeba został wstrzymany i ma być przywrócony dopiero w sobotę. PKP zapewniło pasażerom komunikację zastępczą.

Jak poinformowała straż pożarna w Lęborku ulewa, która przeszła nad Lędziechowem, w gminie Nowa Wieś Lęborska, spowodowała, że woda z piachem spłynęła z wyżej położonych pól i zalała torowisko we wsi, a także jedną ulicę i dwie posesje.

Na miejsce zdarzenia skierowanych zostało 11 zastępów straży pożarnej. Lęborska PSP poinformowała, że PKP ma przysłać posiłki, by pomóc w usuwaniu wody i piachu z torowiska.

Ruch pociągów na trasie Lębork – Łeba został wstrzymany i ze wstępnie przekazywanych przez straż informacji wynika, że PKP ma go przywrócić w sobotę. Spółka kolejowa zapewniła pasażerom komunikację zastępczą.

Chłodny weekend

Zobacz także

Według ostrzeżeń meteorologicznych, burze będą przemieszczały się nad województwem podlaskim do wczesnych godzin rannych w sobotę. Towarzyszą im opady deszczu a nawet grad, możliwe są porywy wiatru do 80-90 km/h.

Jak podało IMGW w sobotę burz będzie już znacznie mniej - wystąpią głównie na południowym wschodzie. Będzie też wyraźnie chłodniej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD