Zamknij
podtopienia
  • EN_01530146_0002
  • EN_01530147_0008
  • EN_01530147_0002
  • 4 Zobacz
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/Facebook.com/Dziennik Łódzki

RCB ostrzega przed burzami z gradem. Tymczasem strażacy mieli pełne ręce roboty w nocy z czwartku na piątek. W Łodzi wyjeżdżali do zerwanych dachów i pompowania wody. W Elblągu ulice zamieniły się w rwące rzeki. W Sosnowcu spadł grad.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem i silnym, porywistym wiatrem na terenie całego kraju. Według meteorologów z organizacji Estofex burzowe zagrożenie w Polsce będzie w nocy z 1 na 2 lipca największe w całej Europie. Niespokojnie było także w nocy z czwartku na piątek.

Interwencje po burzach. Zerwane dachy, zalane ulice

W województwie łódzkim najwięcej wyjazdów było w powiecie sieradzkim. - Najczęściej byliśmy wzywani do usuwania wiatrołomów, były 72 takie interwencje - powiedział PAP rzecznik woj. straży pożarnej mł. bryg. Jędrzej Pawlak. - Pozostałe wyjazdy to: 2 zerwane i 15 uszkodzonych dachów oraz 2 pompowania wody - wymienił.

Po burzach 24 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie poddębickim, a 10 interwencji po nawałnicach było w powiecie opoczyńskim.

Gwałtowna burza przeszła przez Elbląg. Jak informuje lokalny serwis portel.pl, mieszkańcy alarmowali o zalanych piwnicach, unieruchomionych samochodach i kłopotach z dostaniem się do własnych klatek schodowych. Ulice zamieniły się w potoki. Problem ze względu na niewydolność studzienek kanalizacyjnych mieli lokatorzy z ulicy Uroczej. Podtopienia wystąpiły też na Cichej i Żeglarskiej.

Nawałnice nie oszczędziły Sosnowca. Po wyjątkowo upalnym czwartku burza przyniosła także silny wiatr i gradobicia. Jak informuje sosnowiec.naszemiasto.pl, zalany został tunel pod dworcem PKP. Pasażerowie zmierzający w stronę ulicy Kilińskiego zmuszeni byli do ściągnięcia butów, aby dojść do schodów. Mieszkańcy dzielnicy Niwka donosili natomiast o opadach gradu, który osiągnął powyżej centymetra średnicy.

W piątek alerty trzeciego stopnia przed burzami z gradem wydano dla części województw: łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Miejscami spadnie grad. Możliwe, że na tych obszarach będą tworzyły się trąby powietrzne.

RadioZET.pl/PAP/sosnowiec.naszemiasto.pl/portel.pl/Dziennik Łódzki