Zamknij

Była minister kultury Małgorzata Omilanowska opowiedziała o walce z nowotworem

Redakcja
05.06.2018 11:29
Małgorzata Omilanowska
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Była minister kultury w szczerym wywiadzie dla Gazeta.pl opowiedziała o swojej walce z chorobą nowotworową. „Jeżeli chcę wyzdrowieć i jeszcze pożyć, muszę zmienić swoje życie” – mówi Małgorzata Omilanowska.

Małgorzata Omilanowska od 2012 roku była podsekretarzem stanu w ministerstwie kultury. Następnie, od czerwca 2014 do listopada 2015 roku, była ministrem kultury. Zdawało się, że jej kariera nabiera rozpędu, gdy jak grom z jasnego nieba spadła na nią lekarska diagnoza: nowotwór.

Walka z nowotworem

Po tym, jak dowiedziała się o ciężkiej chorobie, przewartościowała swoje życie. – Wiedziałam, że moje życie po chorobie będzie zupełnie inne. Że już nie wrócę do tego, co było. […] Pojawiła się refleksja, że nie jestem niezniszczalna. Że jeżeli chcę wyzdrowieć i jeszcze pożyć, muszę zmienić swoje życie. Jeśli chcę uniknąć przerzutu, muszę zaoferować mojemu organizmowi nowe warunki życia – mówi w rozmowie z Gazeta.pl.

Minister Omilanowska w szczerym wywiadzie

Choroba, którą lekarze wykryli u byłej minister kultury, przez długi czas nie daje żadnych objawów. Rak żołądka charakteryzuje się też tym, że szybko następują przerzuty. – Pewnego ranka obudziłam się z przekonaniem, że coś mi jest. Jednak na tomografii żadnego raka nie było widać, był na tyle mały. Okazało się, że jest to typ rozlany, niezwykle niebezpieczny. Wie pani, jak go wykryli? Zmiany rakowej nie było widać, ale wywołały one stan zapalny i z niego pobrano wycinki do badań. Komórki nowotworowe były tylko w jednym. Miałam szczęście, że gastrolog i histopatolog byli tak precyzyjni w badaniu – mówi Omilanowska, dodając, że po walce z nowotworem schudła 30 kilogramów, a pełna sprawność intelektualna wróciła po 8-9 miesiącach. Gratulujemy i życzymy zdrowia!

RadioZET.pl/Gazeta.pl/strz