Zamknij

Była zakonnica pozywa zakon: chodzi o "zrujnowanie zdrowia"

Redakcja
07.03.2017 13:09
Była zakonnica pozywa zakon: chodzi o "zrujnowanie zdrowia"
fot. Religious Life/Screen

Była zakonnica pozywa swój zakon. Przed krakowskim sądem ruszył proces byłej siostry, która odeszła od Franciszkanek po trzynastu latach służby. Czego dotyczy skarga?

Zakonnica domaga się 82 tysięcy złotych odszkodowania oraz półtora tysiąca renty. Kwota ta ma w jakiś sposób zrekompensować "ciężką pracę ponad siły i nadszarpnięte zdrowie".

Zagłosuj

Zakonnice żyją...

Liczba głosów:

Kiedy kobieta zgłaszała siostrom przełożonym przepracowanie i pogarszające się zdrowie, zwykle dostawała jeszcze więcej kuchennych obowiązków. Słyszała, że musi się hartować. Po odejściu z zakonu była w szpitalu 19 razy.

- Przeważnie moje słowa były bagatelizowane. Czasem dostawałam więcej obowiązków. Nie wiem, czy może była to forma kary za to, że próbuję się skarżyć - mówi kobieta.

Od rana do wieczora miała być zmuszana do dźwigania wielkich garów, ciężkich zakupów i noszenia węgla do pieca. Często pracowała w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W szpitalu leczyła kręgosłup, refluks żołądka, astmę. Była członkini zakonu tłumaczy przed sądem, że siostry przełożone wpłynęły na zrujnowanie jej zdrowia. Zakonnice odpierają zarzuty.

RadioZET.pl/mk, KM