Zamknij

Byli premierzy apelują o budowę Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Redakcja
01.02.2019 10:53
Byli premierzy apelują o budowę Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego
fot. Twitter:G.Drobiszewski

Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Ewa Kopacz i Marek Belka zaapelowali o budowę wspólnej listy pod nazwą „Koalicja Europejska” na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W konferencji uczestniczyli byli premierzy i ministrowie, w tym: Kazimierz Marcinkiewicz, Radosław Sikorski, Leszek Miller, Ewa Kopacz, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Jerzy Buzek. Wszyscy podpisali deklarację na rzecz „Koalicji Europejskiej dla Polski”.

„Wybory do PE przypadają w chwili kluczowej dla losów Polski. Wzywamy odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE. Apelujemy o powstanie koalicji europejskiej, która uniemożliwi wyprowadzenie Polski z UE. Tego wymaga polska racja stanu” – głosi apel, odczytany przez lidera PO, byłego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę.

Zobacz także

Przypomniano w nim, że po 1989 roku Polska weszła nie tylko do UE, ale również stała się członkiem NATO. W tym czasie, jak napisano, nasz kraj miał wpływ na „kluczowe decyzje o losach regionu i kontynentu”.

Obecnie, jak oceniono, pozycja polskiego rządu osłabła, a „wysiłek narodowy” podjęty po upadku komunizmu „jest marnotrawiony”.

W deklaracji zapisano ponadto, że przez Polskę i Europę „idzie fala polityki podziałów i nienawiści wspierana przez propagandę kłamstw” oraz że „zdecydowana większość Polaków chce członkostwa w solidarnej UE, bo to daje bezpieczeństwo i rozwój”.

Zobacz także

„Celem jest Polska w gronie liderów odnowionej, silnej Europy” – głosi deklaracja.

Pod deklaracją zwierającą apel o stworzenie jednej, szerokiej listy w wyborach do PE podpis złożyli oprócz Schetyny także m.in. byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka i były szef MSZ Radosław Sikorski.

Komentarze polityków

RadioZET.pl/PAP/Twitter/BM