Zamknij

Były pierwszy minister zarzutami molestowania i próby gwałtu

Redakcja
24.01.2019 17:07
Były pierwszy minister zarzutami molestowania i próby gwałtu
fot. ANDY BUCHANAN/AFP/East News

Były pierwszy minister Szkocji Alex Salmond pojawił się w czwartek w sądzie w Edynburgu po porannym zatrzymaniu przez policję. Postawiono mu czternaście zarzutów związanych m.in. z wieloma oskarżeniami o molestowanie seksualne i dwie próby gwałtu.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

W krótkim oświadczeniu dla mediów polityk odrzucił wszystkie oskarżenia, zapewniając, że "nie jest winny jakiegokolwiek przestępstwa".

- Będę bronił się w sądzie do samego końca - podkreślił.

Zobacz także

Usłyszał czternaście zarzutów – o molestowanie seksualne i dwie próby gwałtu.

Podejrzenie molestowania kobiet

Dwa tygodnie temu wygrał on sądowy spór ze szkockim rządem, który w styczniu ubiegłego roku wszczął przeciwko niemu dochodzenie w związku z podejrzeniem molestowania dwóch kobiet w 2013 r., czyli w czasie pełnienia funkcji pierwszego ministra.

Zobacz także

Sąd oddalił ten zarzut, gdyż zeznano, że na kilka tygodni przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie obie kobiety rozmawiały z rządowym śledczym. Zdaniem sądu postępowanie przeciwko Salmondowi było nielegalne i "nacechowane wyraźną stronniczością".

Zobacz także

Salmond nie zajmuje obecnie żadnego stanowiska publicznego. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2017 r. stracił mandat w brytyjskiej Izbie Gmin. Ostatnio prowadził cotygodniowy program w prokremlowskiej rosyjskiej telewizji RT.

RadioZET/PAP/JZ