Zamknij

Paweł Wojtunik przegrał w sądzie sprawę o odebranie mu certyfikatu bezpieczeństwa

Redakcja
27.04.2018 07:09
Paweł Wojtunik
fot. PAP

Były szef CBA Paweł Wojtunik przegrał w sądzie sprawę o odebranie mu certyfikatu bezpieczeństwa — dowiedziało się Radio ZET. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił jego skargę na odebranie mu dostępu do informacji niejawnych, co stanowiło pretekst do skrócenia jego kadencji. Wojtunik zapewnia, że odwoła się do NSA.

ABW cofając certyfikat, jako powód podała m.in. ponowne utajnienie przez Wojtunika części materiałów z afery taśmowej, które wcześniej zostały ujawnione przez ówczesne szefostwo ABW i prokuraturę. Powołano się też na zeznania byłego szef MSZ Radosława Sikorskiego, według których Wojtunik miał zdradzić, iż CBA zatrzyma wkrótce ważną urzędniczkę resortu spraw zagranicznych pod zarzutem korupcji.

W kolejnych miesiącach prokuratura umorzyła sprawę związaną z pierwszym zarzutem, uznając, że Wojtunik faktycznie bronił tajnych danych. Również w drugiej sprawie śledczy nie znaleźli żadnych dowodów na to, by ówczesny szef CBA przekazał taką informację Sikorskiemu. Dowiedziono wręcz, że Sikorski nie otrzymał ostrzeżenia, gdyż awansował urzędniczkę na chwilę przed jej zatrzymaniem przez agentów CBA podległych Wojtunikowi.

Paweł Wojtunik uważa więc, że działania szefów obecnych służb specjalnych to odwet i zapewnia, że będzie dalej dochodził swoich praw, jak tylko pozna uzasadnienie decyzji WSA. Były szef CBA złożył w ubiegłym roku zawiadomienie do prokuratury na działania szefa ABW, ta jednak umorzyła sprawę.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

 Śledztwo Radia ZET ws. przecieku z CBA. PO chce wyjaśnień od Morawieckiego

 Niewygodne pytania o służby i premie. Starcie byłych szefów CBA

RadioZET/MAG/maal

C