Zamknij

Ksiądz miał znęcać się nad dziećmi na religii. "Uderzał, poniżał i ubliżał"

21.07.2021 15:24
Ksiądz - zdjęcie ilustracyjne
fot. Damian Klamka/East News

Ksiądz Stanisław L. jest oskarżony o znęcanie się nad uczniami małopolskiej szkoły. „Wśród różnorodnych działań katechety były m.in. uderzanie zeszytem po głowie, ciągnięcie za włosy, poniżanie, ubliżanie” - czytamy w akcie oskarżenia, który prokuratura skierowała do sądu w Gorlicach. Ksiądz nie przyznał się do winy.

Ksiądz Stanisław L. pracował jako katecheta w szkole w Bystrej w Małopolsce. Prokuratura zarzuca mu, że podczas lekcji religii wyzywał, a także bił zeszytami po głowie i ciągnął za włosy dzieci w klasach I-III. Katecheta nie przyznał się do winy.

Bystra. Ksiądz oskarżony o znęcanie się nad dziećmi na religii. "Uderzał, poniżał i ubliżał"

Prokuratorskie śledztwo trwało około dwa lata. – W akcie oskarżenia są liczne działania. Chodzi o znęcanie się zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wśród różnorodnych działań katechety były m.in. uderzanie zeszytem po głowie, ciągnięcie za włosy, poniżanie, ubliżanie – powiedział w środę prokurator rejonowy w Gorlicach Tadeusz Cebo.

Zgodnie z ustaleniami śledczych, od 2012 r. 206 dzieci z klas I-III szkoły podstawowej w Bystrej zostało pokrzywdzonych przez katechetę. Prokuratura rozpoczęła śledztwo w 2019 r., kiedy jedna z dziewczynek poskarżyła się, że ksiądz uderzył ją dziennikiem w głowę. Później także inne dzieci potwierdziły podczas przesłuchań w obecności psychologa, że katecheta bił uczniów.

Jak przekazał prokurator Cebo, Stanisław L. nie przyznał się do winy. Ksiądz jest zawieszony w obowiązkach nauczyciela w klasach I-III, ma zakaz kontaktowania się z byłymi uczniami. Grozi mu do pięciu lat więzienia. Sprawa ma się toczyć w sądzie w Gorlicach.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK