Zamknij

Chore, z pasożytami, pogryzione, w ciasnych klatkach. Zwierzęta cierpiały w sklepie zoologicznym

28.07.2022 20:45

Ciasne klatki, brak dostępu do wystarczającej ilości światła – w takich warunkach były trzymane zwierzęta w jednym ze sklepów zoologicznych w Bytomiu. Niektóre miały ślady po pogryzieniach. Zostały odebrane właścicielowi po kontroli policji i inspekcji weterynaryjnej. Zwierzęta trafiły do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

sklep zoologiczny
fot. Policja Śląska/Facebook.com/tozradzionkow

Bytomska policja prowadzi postępowanie dotyczące niezapewnienia należytej opieki zwierzętom, które oferowane były do sprzedaży w jednym ze sklepów zoologicznych na terenie miasta.

"Czynności te są następstwem przeprowadzonej kontroli, w której uczestniczyli policjanci oraz inspektorzy weterynarii. Wspólna wizyta funkcjonariuszy w sklepie potwierdziła nieprawidłowości przy hodowli świnek, królików, chomików, myszy, węży, jeży, papug, a także gekonów i agamy" - podali w czwartek policjanci.

Bytom. Policja odebrała zwierzęta właścicielowi

"Zwierzęta chore. Agama w bardzo ciężkim stanie walczy o życie. Gekony bardzo słabe. Świnki ciężarne, młode, stare. Chore, z pasożytami na skórze. Pogryzione przez inne świnki. Myszki z guzami wielkości głowy. Jeże otyłe, przez złą dietę. Wszystkie są pod opieką fundacji oraz lekarzy weterynarii" - poinformowało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Radzionkowie. 

Postępowanie prowadzą śledczy zajmujący się przestępczością gospodarczą. Jak wyjaśnili policjanci, zaniedbania dotyczyły sprawowania codziennej opieki nad zwierzętami. - Klatki, w których były trzymane, były zbyt małe albo było w nich zbyt wiele zwierząt. Gadom brakowało światła. Niektóre z tych zwierząt były pogryzione - opisywała w rozmowie z PAP podkomisarz Anna Lenkiewicz z bytomskiej policji. Po analizie materiału dowodowego zapadnie decyzja w sprawie przedstawienia właścicielowi sklepu ewentualnego zarzutu.

Podkom. Lenkiewicz zaznaczyła, że bytomscy policjanci na co dzień współpracują z organizacjami zajmującymi się zwierzętami i wspólnie kontrolują miejsca, w których one przebywają. Ostatnia kontrola miała rutynowy charakter, nie była związana z sygnałami od osób, które odwiedzały ten sklep.

Policja przypomina, że znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem. Zasady obchodzenia się ze zwierzętami reguluje Ustawa o ochronie zwierząt, która zawiera też przepisy karne dotyczące ich niewłaściwego traktowania.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Krzysztof Konopka/Facebook.com/tozradzionkow