Zamknij

CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego

Redakcja
27.11.2018 06:57
CBA zatrzymało byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego
fot. M. Gaczynski/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Chrzanowski został zatrzymany w Warszawie. Zostanie przewieziony do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Ma tam usłyszeć zarzuty korupcyjne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego w marcu 2018 r. Marek Chrzanowski, wówczas przewodniczący KNF, zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał rozmowę z Markiem Chrzanowskim i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”.

Marek Chrzanowski po ujawnieniu tych informacji złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął, a nowym szefem KNF został Jacek Jastrzębski.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował z kolei o wszczęciu śledztwa w tej sprawie. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego – przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

Szef Getin Noble Banku Leszek Czarnecki został już przesłuchany. Śledczym przekazał nagrania rozmowy z Markiem Chrzanowskim. To właśnie analiza tych nagrań przygotowana przez ABW była podstawą do zatrzymania Marka Chrzanowskiego.

Zobacz także

– Dzięki intensywnej pracy agentów CBA w ubiegłym tygodniu, w tym przeszukaniom prowadzonym przez funkcjonariuszy Biura, przesłuchaniom świadków, zabezpieczeniu dokumentacji, a także sprzętu elektronicznego oraz nośników danych udało się w szybkim tempie dokonać zatrzymania Marka Ch. w celu postawienia mu zarzutów – powiedział Brodowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Były szef KNF zostanie doprowadzony do śląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej, który prowadzi śledztwo w tej sprawie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ