Zamknij

Kolejna osoba zatrzymana przez CBA. Biznesmen z grupy, która miała wyłudzić 30 mln z VAT

Redakcja
14.02.2019 10:29
Kolejna osoba zatrzymana przez CBA. Biznesmen z grupy, która miała wyłudzić 30 mln z VAT
fot. Mateusz Grochocki/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało przedsiębiorcę z województwa kujawsko-pomorskiego, który miał działać w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzewanej o wyłudzenie ponad 30 mln zł podatku VAT – dowiedziała się PAP. To kolejna zatrzymana osoba w tej sprawie.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził zatrzymanie mężczyzny, Remigiusza K., przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury CBA.

Zobacz także

– Zatrzymanie to kolejny etap realizacji dotyczącej obrotu stalą wielowątkowej sprawy, w której zarzuty usłyszało już 26 osób – powiedział.

Fikcyjne transakcje

Podkreślił, że postępowanie wszczęte zostało na podstawie własnych materiałów CBA. Śledztwo nadzoruje wydział ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie trafi zatrzymany przez CBA biznesmen.

Zobacz także

Według śledczych grupa działała na zasadzie karuzeli VAT – fikcyjnych transakcji w wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą – m.in. z Czechami, co prowadziło do wyłudzenia zwrotu podatku VAT.

Zobacz także

W pozorny obrót stalą zamieszane były także czeskie firmy, a straty polskiego skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w wyniku działalności zorganizowanej grupy szacowane są na co najmniej 30 mln zł – przekazał PAP Brodowski.

RadioZET/PAP/JZ