Zamknij

Jarosław Kaczyński liderem rankingu nieufności. Duda i Morawiecki z największym zaufaniem

Redakcja
24.01.2019 15:46
Jarosław Kaczyński liderem rankingu nieufności. Duda i Morawiecki z największym zaufaniem
fot. W.Strozyk/Reporter

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (63 proc.) zaufaniem spośród polityków; drugi jest premier Mateusz Morawiecki (54 proc.), na trzecim miejscu są: Paweł Kukiz, Beata Szydło i Zbigniew Ziobro (po 44 proc.) – podaje CBOS. Według badania Polacy najbardziej nie ufają prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Liderem rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński (47 proc.). Na kolejnych miejscach w rankingu nieufności są szef PO Grzegorz Schetyna (45 proc.) oraz szef partii Teraz! Ryszard Petru (44 proc.).

Jak podaje CBOS, prezydent Duda w styczniu, tak jak dotychczas, jest liderem rankingu zaufania do polityków. Zaufanie do głowy państwa deklaruje 63 proc. ankietowanych, nie ufa mu 26 proc. Notowania prezydenta nie zmieniły się znacząco od grudnia ubiegłego roku.

Zobacz także

Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem polityków zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Według styczniowych deklaracji badanych ufa mu 54 proc. ankietowanych, a 31 proc. deklaruje nieufność.

Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania lokuje się w tym miesiącu aż troje polityków: lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz, wicepremier Beata Szydło oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ufa im po 44 proc. ankietowanych.

Przy identycznym poziomie zaufania polityków tych różni poziom deklaracji nieufności. Liderowi Kukiz’15 nie ufa 24 proc. ankietowanych; w przypadku Zbigniewa Ziobry jest to 36 proc., a brak zaufania do Beaty Szydło deklaruje 38 proc. respondentów.

Zobacz także

Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują Robert Biedroń, któremu ufa 40 proc. badanych oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego zaufaniem obdarza 39 proc. W stosunku do Roberta Biedronia zaufanie wyraźnie dominuje nad nieufnością (21 proc. nieufności), w stosunku do prezesa PiS – przeważającym nastawieniem jest nieufność (47 proc. deklaracji nieufności).

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 10–17 stycznia 2019 r. na liczącej 928 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/PAP/BM